WiFi4EU: otevírá se registrace pro financování bezplatných bezdrátových internetových hotspotů z EU

Wi-Fi, tedy bezdrátový internet. Zdroj: pixabay.com

Až 120 milionů eur (přes 3 miliardy korun) hodlá Evropská unie do roku 2020 vydat na rozšíření wifi sítí na veřejných prostorech. Nyní se mohou zájemci o dotace na rozšíření wifi registrovat, v polovině května bude spuštěna první výzva.

Evropská komise tento týden spustila Program WiFi4EU, který nabízí obcím poukázky v hodnotě 15.000 EUR na zřízení wi-fi hotspotů ve veřejných prostorách, např. knihovnách, muzeích, veřejných parcích či na náměstích. Jak uvedl předseda Komise Jean-Claude Juncker, cílem iniciativy WiFi4EU je poskytnout „do roku 2020 každé evropské vesnici a městu bezplatné bezdrátové připojení k internetu v okolí hlavních center veřejného života“. Celkově je do roku 2020 přichystáno 120 milionů eur.

K celému projektu byl také spuštěn portál WiFi4EU. Již nyní se mohou registrovat obce, které by o zřízení internetových hotspotů měly zájem. První výzva bude vyhlášena v polovině května. Zaregistrované obce pak budou mít šanci využít finančních prostředků EU k vybudování bezplatných veřejných bezdrátových internetových hotspotů.

 

Obce mohou použít poukázky WiFi4EU na nákup a instalaci wifi zařízení (bezdrátových přístupových bodů) v centrech místního veřejného života, která si zvolí. Náklady na údržbu sítí ponesou obce.

O tom že se podobný projekt chystá jsme informovali již loni v květnu v textu Komise chce rozdělit 120 milionů eur v projektu WiFi4EU

Andrus Ansip, místopředseda Komise pro jednotný digitální trh, k tomu uvedl: „Dnešním spuštěním portálu WiFi4EU jsme učinili první konkrétní krok, abychom pomohli obcím poskytovat bezplatné wifi připojení. Je to výrazný pokrok a bych byl také velmi rád, kdyby Evropský parlament a Rada dokončily práci na navrhovaném telekomunikačním kodexu k zajištění vysokorychlostního připojení v celé EU. Mimo jiné je třeba zlepšit celoevropskou koordinaci spektra a stimulovat investice do vysokokapacitních sítí, které Evropa potřebuje.“

Komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová prohlásila: „Iniciativa WiFi4EU umožní tisícům Evropanů bezplatný přístup k internetu ve veřejných prostorách v celé EU. Díky programu WiFi4EU budou moci místní komunity nabídnout občanům lepší připojení a umožnit jim, aby plně využívali nesčetné možnosti digitalizace. Je to konkrétní krok směrem k vytvoření jednotného digitálního trhu.“

Do roku 2020 bude k dispozici z rozpočtu EU 120 milionů EUR na financování zařízení pro bezplatné veřejné wifi služby až v 8.000 obcí ve všech členských státech a také v Norsku a na Islandu.

Jak o poukázku WiFi4EU žádat?

·         Fáze registrací: Od 20. března 2018 by se obce měly registrovat na portálu www.WiFi4EU.eu;

·         Fáze podávání žádostí: První výzva bude vyhlášena v polovině května 2018 a registrované obce mohou požádat o jednu z 1 000 poukázek WiFi4EU první série (každá bude na 15 000 EUR). Poukázky budou rozdělovány podle zásady „kdo dřív přijde, bude dřív na řadě“.

·         Fáze přidělení: Komise vyhlásí 1 000 obcí, které obdrží finanční prostředky z první výzvy, přičemž zajistí jejich zeměpisnou vyváženost. Každá zúčastněná země obdrží alespoň 15 poukázek.

·         V příštích dvou letech budou vyhlášeny další čtyři výzvy WiFi4EU. 

Sítě financované z programu WiFi4EU budou zdarma, bez reklam a nebudou sloužit ke sběru osobních údajů. Finanční prostředky získají pouze sítě, které nebudou zdvojovat stávající bezplatné soukromé nebo veřejné nabídky podobné kvality v tomtéž veřejném prostoru.

Iniciativu WiFi4EU oznámil Jean-Claude Juncker ve svém projevu o stavu Unie v září 2016. Stala se součástí ambiciózní reformy předpisů EU v oblasti telekomunikací, včetně nových opatření zaměřených na pokrytí rostoucích potřeb Evropanů v oblasti připojení k internetu a na zvýšení konkurenceschopnosti Evropy.

EU rychle dosáhla důležitých dohod, jež se týkají ukončení poplatků za roaming od 15. června 2017 pro všechny cestující v EU, dále přenositelnosti obsahu, což již od začátku roku 2018 umožní Evropanům cestovat s filmy, hudbou, videohrami nebo elektronickými knihami, které si předplatili doma, nebo také spuštění pásma 700 MHz, které umožní rozvoj sítě 5G a nových online služeb.

Jednání o 14 legislativních návrzích v rámci strategie pro jednotný digitální trh, který je jednou z hlavních priorit Junckerovy Komise, stále probíhají. Komise vyzvala Evropský parlament a Radu, aby urychleně jednaly o již předložených návrzích.

Loni v květnu, kdy se o projektu začalo více mluvit jej uvítali také čeští europoslanci. “Před deseti lety by nikoho nenapadlo, aby chápal bezplatnou veřejnou síť Wi-Fi pro turisty nebo občany jako předmět veřejného zájmu. Nyní je to trend, který se nedá zpochybnit,” napsala už dříve europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE/NGL).

Z liberálního tábora zaznělo přání, aby iniciativa pozitivně ovlivnila také privátní sféru. “Návrh Komise chápu jako dočasný podnětný projekt, který může pomoci s rozvojem digitální vzdělanosti a přinést novou zkušenost řadě občanů. Neměl by ale být uměle prodlužován,” říká europoslanec Pavel Telička (ANO, ALDE).

Dotace pokryje až 100 % nákladů, údajně bez byrokracie

Evropská komise navrhla změnu dvou nařízení: č. 1316/2013 a č. 283/2014. Přejděme rovnou k rozpočtovým důsledkům.

  • Komise chce v letech 2017 až 2019 utratit 120 milionů eur (asi 3,2 miliardy Kč).
  • Peníze půjdou na bezplatnou veřejnou vysokorychlostní Wi-Fi v 6 000 až 8 000 “místních komunitách” (průměrně vychází zhruba 460 000 Kč na jednoho příjemce).
  • Čím dříve obec nebo město předloží žádost, tím větší má šanci na dotaci.
  • Formality údajně poběží “nebyrokraticky”: přes internet, prostřednictvím “voucherů”, bez “zatěžujícího monitorování”.
  • Dotace pokryje “až 100 % nákladů”.

Praha jde vlastní cestou, Olomouc a Hradec čekají na výzvu

Největší tuzemská města se do projektu asi nezapojí. Mají svoje aktivity v této oblasti. Praha již v roce 2016 oznámila, že od začátku letošního roku 2017 poskytuje bezplatnou Wi-Fi v Zoologické a Botanické zahradě, na Petříně a Náplavce. Brno chce brzy spustit vlastní projekt, do kterého během tří let investuje 200 000 eur (5,4 milionu Kč). Ohledně evropské dotace váhá kvůli obavě, že schvalovací proces může trvat příliš dlouho.

Olomouc již financuje bezplatnou Wi-Fi na Horním náměstí, přibýt mají tři solární “internetové” lavičky. “Pokud bude uvedené nařízení schváleno, mohli bychom bez nároku na rozpočet města rozšířit bezplatné připojení například na parky, náměstí a budovy veřejných institucí,” říká náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

O případnou unijní dotaci “velice pravděpodobně” požádá také Hradec Králové. “WiFi4EU ideálně zapadá do strategie Smart city, ke které se naše město hlásí,” vzkazuje hradecký primátor Zdeněk Fink.

Jiří Reichl