Exnáměstek Baxa zůstává na ministerstvu práce, s kyberbezpečností radit nebude

Zleva - ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup, Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal, náměstek pro sekci IT MPSV Rober Baxa. Foto: www.mpsv.cz

Exnáměstek Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) Robert Baxa se nakonec nestane poradcem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Dušana Navrátila. V rámci ministerstva bude pouze převeden na jiné služební místo. Baxa měl v minulosti na starosti IT zakázky, kvůli kterým padla řada trestních oznámení.

Podle informací České justice se nakonec ředitel NÚKIB rozhodl s Baxou nespolupracovat, i když to vážně zvažoval. To ostatně úřad minulý týden tvrdil. „Pan Baxa u nás ani pro nás pracovat nebude,“ sdělil nyní mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Baxa se podle zjištění Ekonomického deníku „vrací“ na MPSV na jiné pozici. „V rámci postupu podle zákona o státní službě byl Mgr. Robert Baxa s účinností od 15. října 2018 převeden na jiné služební místo, konkrétně jmenováním na služební místo vedoucí oddělení financování ICT,“ uvedla mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová. Vedení MPSV muselo v tomto případě postupovat podle služebního zákona a povinné „nabídkové povinnosti“ poté, co Baxovi skončilo šestiměsíční období, kdy byl postaven mimo službu a bral 80% platu. 

 

 

Vystudovaný právník Baxa měl za exministryně Michaly Marksové (ČSSD) na MPSV na starosti oblast IT. Podle auditu, který další ministryně Němcová nechala vypracovat, se na úřadě IT systémy prodražovaly „o stovky milionů“. Mnoho z projektů má navíc zpoždění či nebylo dokončeno. Například projekt „Integrovaná podpůrná provozní data“ měl podle smlouvy vyjít na 102,2 milionu. Němcová po příchodu na ministerstvo zjistila, že rozpočet projektu se navýšil zhruba o dalších 200 milionů.
Baxa už dříve řekl, že se k zakázkám nemůže vyjádřit, protože je z důvodu služebního zákona vázán mlčenlivostí.

Čtěte také: ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

Vybrané IT systémy na MPSV kritizoval letos na jaře i Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj mají až dvouleté zpoždění a nefungují. U některých se podle kontrolorů ukázalo, že byly zadány v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Každý den přichází stát podle NKÚ kvůli špatně uzavřeným IT smlouvám o miliony korun. NKÚ také například zjistil, že ministerstvo vyplatilo 2,4 milionu firmě, za níž stál bratr náměstka Baxy.

Resort už kvůli několika zakázkám podal trestní oznámení. Stejně tak učinil i NKÚ. Celkem na ministerstvo míří už 12 trestních oznámení. Žádné obvinění zatím nepadlo, nyní úřad vede Jana Maláčová z ČSSD.

Eva Paseková, Česká justice a Jiří Reichl, Ekonomický deník

 

Tématu IT systémů na MPSV se věnuje pravidelně. Přečtěte si některé starší texty:

MPSV: OKsystem dostal od státu 6 miliard na IT zakázkách 

Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru! 7.12.2017

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem  

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 

OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl 

OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil 

Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost 

Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávk