Zaorálek navrhuje na post státního tajemníka exvelvyslance v Dillí Staška

Diplomat Miloslav Stašek by se měl stát novým státním tajemníkem Ministerstva zahraničních věcí ČR od 15. října na dobu 5 let. Foto: www.mzv.cz

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navrhuje vládě, aby se státním tajemníkem stal bývalý velvyslanec v Indii Miloslav Stašek. Jmenován by měl být 15. října. Tedy necelý týden před volbami.

Dlouholetý zaměstnanec ministerstva zahraničních věcí (od roku 1999) a bývalý velvyslanec v Indii Miloslav Stašek by se měl stát novým státním tajemníkem po končícím Petru Gajduškovi.  

Podle informací pro členy vládního kabinetu se do výběrového řízení ve stanovené lhůtě přihlásili dva žadatelé, přičemž oba žadatelé splnili podmínky pro to, aby byli pozváni v souladu s § 27 odst. 3 zákona o státní službě k pohovoru. Těmito žadateli byli (v abecedním pořadí):Mgr. Iveta Chmielová Dalajková, Ing. Miloslav Stašek.

Pohovory se konaly 13. září a oba uchazeči byli úspěšní. „Ministr zahraničních věcí v souladu s § 53 odst. 1 zákona o státní službě a v návaznosti na dohodu uzavřenou dne 2. října 2017 dle § 28 odst. 3 zákona o státní službě s náměstkem ministra vnitra pro státní službu RNDr. Josefem Postráneckým navrhuje vládě jmenovat na služební místo státního tajemníka v Ministerstvu zahraničních věcí Ing. Miloslava Staška,“ píše se v materiálu pro členy Sobotkova kabinetu.

Návrh na jmenování Staška je poměrně překvapivým, jelikož se všeobecně očekávalo jmenování zkušené Ivety Chmielové Dalajkové, která je podle některých diplomatických zdrojů blízkou spolupracovnicí současného velvyslance v USA Hynka Kmoníčka. O něm se také spekulovalo, že by mohl být po volbách novým šéfem Černínského paláce.

Pokud vláda schválí Zaorálkův návrh, měl by být Stašek jmenován 15. října na dobu pěti let. Přitom jen o pět dnů později začnou parlamentní volby. Jmenování nového státního tajemníka tedy přichází na poslední chvíli a bude – v případě jeho uskutečnění – pravděpodobně posledním významným personálním rozhodnutím Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v tomto funkčním období.

Stašek je podle zdrojů Ekonomického deníku s kontakty v diplomatických kruzích velmi schopný a obratný politik, který má velké zkušenosti a renomé si získal coby ředitel blízkovýchodního odboru MZV.

Kariéra Miloslava Staška:

1998-1999 Ministerstvo zemědělství ČR
1999 Odbor Blízkého východu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

1999-2004 Zástupce velvyslance

Velvyslanectví České republiky v Saúdské Arábii

2004-2005 Chargé d´Affaires a.i.

Velvyslanectví České republiky v Kuvajtu

2005-2006 Ředitel Odboru Blízkého východu a Afriky

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

2006-2010 Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Egyptě s přiakreditací pro Súdán
7/2010 Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Indii s přiakreditací pro Srí Lanku, Maledivy, Bangladéš, Bhútán a Nepál

 

Jiří Reichl

O státních tajemnících jsme psali:

Česká justice: Státní tajemník Gajdušek končí na ministerstvu zahraničí 

Novým státním tajemníkem MPSV bude dosavadní šéf ČSSZ 

Novým státním tajemníkem na MŽP bude Landa 

Vnitro: Státní tajemníci ministerstev dostali od superúředníka Postráneckého výborné hodnocení