Začínají pilotní projekty na podporu “uhelných”, chudých, ale i ambiciózních regionů

V nizozemském Brabantsku pomocí 3D technologie tisknou funkční betonové mosty, přičemž spolupracují s belgickým Vlámskem a portugalským regionem Norte. Evropská komise věří, že takhle vypadají perspektivní inovace a posílá tam nejenom peníze. Zdroj fotografie: baminfra.nl

Evropská komise nabízí peníze krajům, které chudnou po utlumení uhelných dolů, anebo nezvládají globalizaci, ale mají dosud plně nevyužitý potenciál. Zatím rozjela první, pilotní projekty. Podle následných zkušeností chce financovat početnější, dlouhodobé programy, aby pomohla zaostávajícím regionům k “inteligentní specializaci” a konkurenceschopnosti.

Státy Evropské unie postupně naplňují ambice, které před lety společně formulovaly prostřednictvím závazných právních předpisů: O desítky procent snižují spotřebu energie a emise oxidu uhličitého, zatímco zvyšují podíl obnovitelných zdrojů při výrobě elektřiny nebo tepla. Evropský parlament a Rada EU (zde konkrétně ministři průmyslu) nyní dojednávají nové směrnice, které vytyčují ještě vyšší cíle pro rok 2030.

Europoslanec Jaromír Kohlíček (GUE/NGL, KSČM), který bydlí v severočeských Teplicích a dříve byl manažerem v hutním průmyslu, dnes předpovídá, že brzy nadejde zásadní zlom ve výzkumu obnovitelných zdrojů: “Díky novým technologiím může skokově, až na dvojnásobek stoupnout množství energie, vyráběné fotovoltaikou. A pokud Evropská unie dosáhne svých cílů, očekávejme taky rychlou expanzi vodíkového hospodářství.”

Europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP, KDU-ČSL) sice podpořila zprávu o pokroku v “obnovitelné energetice”, kde Česká republika figuruje mezi premianty, kteří “se značným předstihem” plní svoje závazky. Lidovecká politička však taky zmiňuje negativa: “Česká republika se potýká s důsledky nedostatků německé přenosové sítě, která nedokáže pojmout výkyvy energie z obnovitelných zdrojů. Důležité jsou taky dopady na zemědělství, přičemž výroba biopaliv nesmí jít proti výrobě potravin.”

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací

O tématu jsme již psali:

Obce a města nejvíce trápí stav silnic, velká města brownfieldy, malá nedostatek práce 5.12.2017

Další program pro obce s chátrajícími budovami vyhlašuje MMR 8.11.2017

Samosprávy mohou čerpat miliardové dotace na využití brownfieldů 28.9.2017

Za první polovinu roku stát zaplatil za likvidaci ekologických zátěží  388 milionů korun 6.9.2017

Podporujme mladé vědce v Moravskoslezském kraji 21.6.2017

Šance pro severní Čechy a Moravu: 9 miliard Kč na solidaritu 15.6.2017