Víme, kdo usedne ve výborech sněmovny. Seznam uvnitř

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. foto: Jiří Reichl

Pouhých 13 minut trvalo hlasování o složení nových výborů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Všechny návrhy byly přijaty 181 hlasy ze 190 poslanců.

Hlasovací mašina poslanecké sněmovny se ukázala ve své síle v úterý 28. listopadu odpoledne, kdy za pouhých 13 minut byli zvoleni členové všech poslaneckých výborů. Strany obsazení projednaly již den předem, čili šlo o formální krok pro všechny výbory hlasovalo 181 poslanců ze 190 přítomných. Jak kdo hlasoval se můžete podívat například zde. 

Podle předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO) všechny kluby podaly svoje návrhy v souladu s tím, jaké mají přidělené kvorum, nebo jaké mají množství zástupců v jednotlivých výborech podle dodržení toho poměrného zastoupení, a zároveň nedošlo k žádným chybám v tom smyslu, že by některý z poslanců byl nominován například do více než dvou výborů a podobně. „Několik z vás se mě dotazovalo, že občas tam ta čísla nesedí, že třeba výbor v usnesení není v tuto chvíli naplněn. Jak jsem řekl, já to vždy u každého jednotlivého výboru vysvětlím. K tomu rozdílu došlo tím, že někteří poslanci právě v pátek uvolnili, nebo se vzdali svého mandátu a jejich náhradníci, nástupci složili svůj slib teprve dnes. Takže my jsme technicky nebyli schopni ta místa, ty pozice obsadit, protože ještě nebyli ti noví poslanci jmenováni. Zároveň se tam pracuje i s tím, že někteří ze členů ještě současné vlády, která tady bude za malou chvíli, nebo za několik dnů, vládou v demisi, ale stále ještě bude vládou, tak ti ministři zatím stále nemůžou být členy výborů, byť třeba jejich poslanecké kluby s nimi počítají,“ řekl před poslanci Kolovratník.

Jako příklad uvedl petiční výbor. „Je navržen jako 17členný, ale vidíte tam 16 nominací. Jak jsem řekl, u každého výboru tohle vždycky vysvětlím i pro stenozáznam, aby vše bylo v pořádku. Tak například právě u petičního výboru to 17. místo by byl býval pan poslanec Hlavatý, který se ale v pátek vzdal mandátu, a to znamená my jako volební komise i Sněmovna budeme počítat s tím, že toto místo v tuto chvíli zatím není obsazené. Pro stenozáznam – má na něj nárok, bude ho moci obsadit hnutí ANO, a dojde k tomu, to je pro vás, pro nováčky, v bodu, který se jmenuje změny v orgánech Poslanecké sněmovny, a jestli jste viděli, ten jsme si dnes odhlasovali, že je do této schůze zařazen. Takže my jako komise počítáme s tím, že ty změny, to doplnění by právě proběhlo, předpokládám tedy, ve čtvrtek na této schůzi,“ dodal Kolovratník.

Například v Hospodářském výboru u jehož členů jsme tipovali, kdo má a nemá šanci být znovu zvolen v textu  Kdo z Hospodářského výboru Sněmovny má šanci v něm usednout znovu a kdo už nekandiduje je nové složení následující:

Adamec Ivan Demokratický blok/ODS
Bauer Jan Demokratický blok/ODS
Birke Jan CSSD
Bláha Jiří ANO 2011
Dolínek Petr CSSD
Feranec Milan ANO 2011
Fiala Radim SPD
Jiránek Martin Piráti
Juříček Pavel ANO 2011
Kohoutek Jiří SPD
Kolovratník Martin ANO 2011
Kubíček Roman ANO 2011
Langšádlová I Ielena Demokratický blok/ TOP 09
Luzar Leo KSCM
Matušovská Květa KSČM
Munzar Vojtěch Demokratický blok/ODS
Nacher Patrik ANO 2011
Oborná Monika ANO 2011
Ožanová Zuzana ANO 2011
Polanský Ondřej Piráti
Pustějovský Pavel ANO 2011
Staněk Pavel ANO 2011
Výborný Marek Demokratický blok/K.DU-ČSL

 

Kompletní složení výborů si můžete prohlédnout v tomto dokumentu.

Jiří Reichl