V Unii sílí hlasy pro odstěhování se ze Štrasburku

Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zdroj: pixabay.com

Zhruba 3 miliardy Kč ročně ušetří Evropská unie, pokud budou její poslanci hlasovat v jednom městě, místo aby jako doposud přejížděli mezi Bruselem (Belgie) a Štrasburkem (Francie). Díky brexitu nastane ideální příležitost. Štrasburk může přenechat poslance Bruselu, výměnou za Evropskou agenturu pro léčiva (EMA), která doposud sídlí v Londýně.

Sídla významných unijních institucí jsou do jisté míry otázkou prestiže, někdy bohužel na úkor hospodárnosti. Typický příklad: 751 europoslanců hlasuje střídavě v Bruselu a Štrasburku, což možná pomáhá belgické i francouzské hrdosti, ale taky stojí hodně peněz. Evropský účetní dvůr vyčíslil cenu pravidelného stěhování na celkem 114 milionů eur ročně, v přepočtu tedy zhruba 3,1 miliardy Kč, jinak řečeno 0,1 % unijního rozpočtu. Hospodárně založení občané možná v dohledné době dostanou dobrou zprávu.

Podle portálu Euractiv.com totiž mezi představiteli Unie sílí názor, aby poslanci hlasovali pouze v Bruselu. Francouzskou hrdost by mohla uspokojit Evropská agentura pro léčiva (EMA), která doposud stejně jako Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) sídlí v Londýně. Po odchodu Spojeného království v roce 2019 budou obě instituce velmi pravděpodobně přemístěny na území Unie. Vážný zájem mají prakticky všichni zbylí členové, ale v případě “štrasburské rošády” hraje výraznou roli nejenom symbolické, ale taky ekonomické hledisko.

Ostatně již vloni vznikla petice, která úsporné řešení požaduje. Italka Manuela Maronati vysvětluje iniciativu následovně: “Jedním z důvodů brexitu je, že evropské instituce jsou považovány za příliš drahé. A právě díky brexitu máme příležitost, abychom ušetřili peníze, když agenturu EMA přemístíme do Štrasburku, do dosavadních prostor Parlamentu, abychom zastavili stěhování poslanců mezi Bruselem a Štrasburkem, které je pouze zbytečné a pro naše evropské společenství nesmírně drahé. Obraťme brexit v něco pozitivního!”

V této rošádě je zainteresována také Praha, která má zájem o sídlo EBA. Dosud bylo zvykem, že instituce sídlila v zemi mimo Evropskou měnovou unii a pokud by tento trend byl zachován, měla by Česká republika velkou šanci. Jak však zaznělo na posledním jednání výboru pro evropské záležitosti Sněmovny, Londýn už naznačil neochotu loučení se s tímto bankovním institutem. Pověřený státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Král uvedl, že jednání o přesídlení agentury nemohou začít dřív, než když začnou jednání jako taková. A upozornil také na skutečnost, že formální zájem o přesídlení EBA projevily všechny členské státy EU.

Petr Woff