Ukrajinci budou moci bez víza přijíždět na “služební cestu”

Obrys ukrajinského území i s poloostrovem Krym, zdroj: pixabay.com

Ukrajincům brzy postačí jenom biometrický cestovní pas, aby mohli pobývat v České republice. Evropský parlament totiž schválil uvolnění vízového vztahu se svým východním sousedem, který zažívá těžkou krizi.

Za východní hranicí Slovenské republiky leží druhý největší slovanský stát, měřeno počtem obyvatel a oficiálním jazykem. Ukrajina byla tradičně přezdívaná obilnicí Evropy, ale v poslední době je spíše válečným polem. Ztratila kontrolu nad krymským poloostrovem, kterému nyní fakticky vládne Rusko. Ukrajina zároveň bojuje o svoje východní území, dohromady může ztratit teritorium o velikosti České republiky. Válečnému stavu odpovídá tamní ekonomika – například minimální mzda činí v přepočtu méně než 3 000 Kč.

Evropská unie stojí v probíhajícím konfliktu na straně Kyjeva. Zatímco proti Rusku uplatňuje ekonomické sankce a vízovou povinnost, ukrajinské hosty nyní přivítá přátelštěji. Evropský parlament schválil volnější pravidla, která sice přímo nenutí české zaměstnance, aby ustupovali levnějším cizincům a snižovali cenu svojí práce. Zároveň však gastarbeiterům a tuzemským firmám přece jenom otevírá snadnější cesty, jak navázat vzájemně výhodný vztah.

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Petr Woff