Na Třebíčsku přibývají petice proti úložišti v lokalitě u Dukovan

Kontejnery na radioaktivní odpad. Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Na Třebíčsku přibývají petice proti možnému umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu v území v širším okolí Dukovan. Toto území jako jednu z možných devíti lokalit v ČR zvažuje pro úložiště Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).

Podle dnešní ankety ČTK už archy s podpisy proti průzkumu dostaly radnice v Jaroměřicich nad Rokytnou a obecní úřad v Dolních Vilémovicích. Petici proti úložišti podepisují také lidé v Lipníku a zřejmě i jinde.

O možné stavbě úložiště v okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín se na rozdíl od zbývajících sedmi dříve vytipovaných lokalit v Česku začalo mluvit až v posledních letech. Nedávno se tam kvůli tomu konaly veřejné debaty. Lokalita označovaná zatím jako EDU – západ se podle údajů na webu správy úložišť dotýká místních částí Jaroměřic nad Rokytnou a obcí Dolní Vilémovice, Lipník, Myslibořice, Ostašov a Zárubice.

Odpůrci úložiště z této lokality se 21. dubna poprvé připojí k celostátnímu Dnu proti úložišti, který bude v Česku počtvrté. Chystají pochod se setkáním na křižovatce cest z Lipníka, Boňova a Ratibořic. Založili také spolek a čekají na jeho registraci.

Starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup (ČSSD) dnes řekl, že petici asi s 1500 podpisy proti úložišti převzal od občanů minulý týden. Asi 800 podpisů je od obyvatel města a zbývající od lidí z dalších obcí. Petici už projednala městská rada a příští týden ji dostane na stůl zastupitelstvo. „Jednoznačně město bude stát za našimi občany,“ řekl starosta. V Jaroměřicích nad Rokytnou žije skoro 4200 lidí, záměr správy úložišť by se dotkl hlavně místních částí Boňov, Ratibořice a Příložany.

Pod petici, již dostal po Velikonocích obecní úřad v Dolních Vilémovicích, se podepsalo 260 lidí. Mezi nimi je 218 místních obyvatel, což jsou dvě třetiny voličů v obci. Jak uvedl starosta Miroslav Sedlák (nestraník), už v minulém měsíci však obecní zastupitelstvo přijalo usnesení, že nesouhlasí s pracemi souvisejícími s úložištěm.

Zastupitelé Lipníku s 385 obyvateli přijali usnesení proti provádění průzkumných prací pro úložiště loni 12. prosince. Podle starosty Miroslava Svobody (KSČM) je jedním z důvodů to, že potenciálně využitelný podzemní blok pro stavbu úložiště je vzdálený jen 50 metrů od území, kde se v Lipníku staví nové domy. I v Lipníku lidé podepisují petici proti úložišti, podle organizátorů je pod ní okolo 170 podpisů.

Ve zbývajících obcích podle starostů ještě zastupitelstva o záležitostech kolem úložiště nehlasovala. Starosta Myslibořic Milan Palát (bezp.) řekl, že ve vedení obce jsou domluveni, že budou proti úložišti.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště, jedno z nich, Horka, na rozhraní Třebíčska a Žďárska. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.

-čtk-

O tématu hlubinného úložiště jsme dříve psali:

Další rozhodnutí o průzkumných územích pro úložiště zrušil soud 

SÚRAO opět změnilo postup a žádá o stanovení nových průzkumných území pro hlubinné…

2018: Téma jaderného bloku nebo zúžení počtu míst pro úložiště 

MŽP si chce koupit souhlas obcí, tvrdí odpůrci jaderného úložiště 

Příprava hlubinného úložiště má do roku 2020 stát 1,7 miliardy Kč 

Obcím vadí postup státu při hledání úložiště jaderného paliva 

Uranový důl Rožná je dotěžen, pomůže výzkumu pro jaderné úložiště 

Příprava zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště bude pokračovat 

Obce a spolky založily platformu proti plánu hlubinného úložiště 

Průzkumy míst pro jaderné úložiště dle obcí z Plzeňska pokračují 

Výběr možného jaderného úložiště není podle Mládka definitivní 

Úložiště jaderného odpadu má být v lokalitě Horka, nebo Kraví hora. Starostům se to…