Top deset daňových rájů podle daně z příjmů

Portál Howmuch.net sestavil žebříček top deseti daňových rájů podle sazby daně z příjmů. Nejlépe jsou na tom Bermudské ostrovy.

Portál Howmuch.net sestavil žebříček deseti nejpřitažlivějších daňových rájů. Kritériem byla výše sazby daně z příjmů a současně velikost hrubého domácího produktu na osobu. Portál také sestavil mapu, kde jsou vybrané země vyobrazeny zelenou barvou a také v různých velikostech.

Velikost země na mapě koreluje přímo úměrně s výší sazby daně z příjmů. Sytost nebo naopak bledost mapky konkrétního státu pak vyjadřuje velikost hrubého domácího produktu na osobu. Čím je země vyobrazena tmavší zelenou barvou, tím vyšší HDP na osobu vykazuje.

tax-havens-final-map-9a01

Jak je z mapy patrné, nejvíce extrémní kombinaci mají Bermudské ostrovy. Při nulové sazbě daně z příjmů fyzických osob se mohou pyšnit nejvyšším HDP na osobu, více než 90 tisíc dolarů. Bermudské ostrovy patří k nejbohatším zemím světa, ale současně i k těm, které mají nejvyšší životní náklady.

Bermudské ostrovy však mají jiné typy zdanění. Zaměstnancům jsou strhávány odvody do sociálního systému ve výši 14 %. Kromě toho mají také clo, které se může pohybovat v rozmezí 22,5 až 35 %.

—————————————————————————————————————————————–

Žebříček 10 nejatraktivnějších daňových rájů světa:

  • Bermudy – daň z příjmů fyzických osob 0% – HDP na osobu 91 479 dolarů,
  • Katar – 0% – 60 796 dolarů,
  • Kajmanské ostrovy – 0% – 54 827 dolarů,
  • Kuvajt – 0% – 30 147 dolarů,
  • Spojené Arabské Emiráty – 0% – 25 773 dolarů,
  • Brunej – 0% – 25 140 dolarů,
  • Bahamy – 0% – 20 690 dolarů,
  • Bahrajn – 0% – 18 128 dolarů,
  • Saudská Arábie – 0% – 17 820 dolarů,
  • Omán – 0% – 12 472 dolarů.

—————————————————————————————————————————————

Katar je druhý v pořadí, také s nulovou sazbou daně z příjmů a HDP na osobu přes 60 tisíc dolarů. Katar má největší světové zásoby zemního plynu. A právě korporace, které se v tomto odvětví pohybují, jsou zdaněny 35% sazbou. Ostatní firmy, které jsou navíc v zahraničních rukách, podléhají rovně dani ze zisku ve výši 10 %. Vláda je tak schopna zajistit generování dostatečných příjmů do svého rozpočtu, neboť Katar je velmi oblíbenou daňovou destinací.

Kajmanské ostrovy, které se umístily na bronzovém stupínku, se staly jedním z nejpreferovanějších finančních center, a to díky nízkým daním všeho druhu. Tedy jak daní z příjmů, ze zisku, tak z kapitálových výnosů. Země také nemá žádný systém sociálního pojištění, který by byl povinný. Nicméně společnosti, které zde sídlí, mají povinnost zajistit důchody svým zaměstnancům.

Ze zemí, které nejsou uvedeny v žebříčku deseti nejpřitažlivějších daňových rájů, je třeba zmínit také Hong Kong, kde jsou osobní příjmy daněny 16,5% sazbou. HDP na osobu v Hong Kongu patří s více než 34 tisíci dolary k velmi bohatým zemím. Na druhé straně například Rusko, které příjmy zdaňuje ještě nižší sazbou (13 %) než Hong Kong je se svým HDP na osobu nedosahujícím ani 7 tisíc dolarů jen o málo bohatší, než Čína.

-usi-