Tomanovými prioritami budou voda v krajině a kůrovec

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman. Foto: wkimedia

Prioritami nového ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) budou udržení vody v krajině a lesy ničené kůrovcem. Chce také zesílit vyjednávání o evropských dotacích pro příští programové období po roce 2020. Z bývalého náměstka ministerstva a současného ředitele ministerského odboru zahraničně obchodní spolupráce Jiřího Šíra chce udělat hlavního vyjednávače právě s evropskými orgány. Dnes to Toman řekl při uvedení do funkce.

Nový ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že má drobné výtky k fungování některých lidí na ministerstvu. Předtím, než ale teoretické personální změny ohlásí, je chce říci úředníkům. Na ministerstvu působí politický náměstek za ČSSD Pavel Veselý, podle premiéra Andreje Babiše neplánuje hnutí ANO posílat na ministerstvo svého zástupce. „Hnutí ANO nemá na resortu zemědělství žádného nominanta, ani politického ani odborného. Nepotřebuji sem nikoho posílat, aby dohlížel na pana ministra,“ dodal premiér Andrej Babiš. Podle Tomana nedojde pod jeho vedením k revoluci, pouze ke zjednodušení.

Babiš po Tomanovi a ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) bude chtít, aby společně vytvořili „projekt“ na zadržení vody v krajině, spolupracovat také budou právě na řešení kůrovcové kalamity.

Česko se podobně jako další evropské státy v posledních měsících potýká s kůrovcovou kalamitou. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Pokořila tak rekord z roku 2007, kdy lesníci likvidovali dřevo poničené orkánem Kyrill. Tři pětiny loni představovala nahodilá těžba, tedy zejména odstraňování stromů napadených kůrovcem a likvidace polomů. Na Lesy ČR míří kritika za to, že zanedbaly preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. V květnu byl ze své funkce odvolán generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. V úterý ministerstvo vypsalo výběrové řízení na nového generálního ředitele.

Toman by také měl dojednat změnu, aby čeští zemědělci nepřišli oproti jiným státům o sumu v evropských dotacích. Zatím Evropská komise plánuje krátit dotace velkým podnikům. V ČR je největší výměra farmy v EU, a to 133 hektarů.

Jako další prioritu uvedl nový ministr potravinářství. Toman přišel na ministerstvo z čela Potravinářské komory, kde má nyní pozastavený výkon prezidentské funkce.

Toman zatím do řad sociálních demokratů nevstoupil, ale vstup avizoval. Chce do ní vstoupit „ve vhodný okamžik a ve vhodnou dobu“.

-čtk-