Teplárny loni investovaly v ČR do snížení emisí 1,7 miliardy Kč

Teplárna. Zdroj: pražská teplárenská

Tuzemské teplárenské společnosti v loňském roce investovaly do snížení emisí 1,7 miliardy korun. Dnes to sdělil mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Investice budou podle sdružení dále pokračovat, většina zásadních modernizačních projektů je ale už dokončena. Předloni investovaly teplárny do snížení emisí 2,8 miliardy korun.

„Většina největších modernizačních projektů v teplárenství byla loni dokončena. Celkové investice teplárenských společností do ochrany ovzduší v uplynulých pěti letech přesáhly 20 miliard korun,“ uvedl ředitel sdružení Martin Hájek. V příštích letech budou podle něj ještě provedeny modernizace středních a menších teplárenských zdrojů. „Do roku 2022 bude pro splnění přísných emisních limitů vyplývajících z evropské legislativy potřeba investovat ještě několik dalších miliard korun,“ dodal.

Sdružení dále uvedlo, že mezi lety 2014 a 2016 klesly v teplárnách provozovaných jeho členy emise oxidů dusíku o 23 procent, oxidu siřičitého o 32 procent a prachu o 36 procent. „V porovnání s rokem 1990 dnes při výrobě jednoho gigajoulu tepla vypustí komíny tepláren do ovzduší méně než desetinu původního množství emisí síry, dusíku, oxidu uhličitého a prachu,“ dodalo.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají. Jde o 1,3 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Členové sdružení dodávají teplo i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

-čtk-