Téměř půl miliardy. O tolik víc dostanou zastupitelé napříč obcemi

Kandidáti do říjnových komunálních voleb se mohou těšit na vyšší platy, menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD dnes rozhodla o jejich zvýšení o sedm procent od příštího roku. Vládní nařízení se týká i krajských politiků. Vláda tak reaguje na růst průměrného platu o více než 2,5%. Celkové náklady budou pod půl miliardou korun.

Pokud roste průměrná mzda meziročně o více, než 2,5 procenta, musí ministr vnitra navrhnou také navýšení odměn pro členy zastupitelstev krajů, měst a obcí. Posuzuje se růst mzdy zpětně, nyní tedy za léta 2016-2017. Vzhledem k tomu, že rostla o 7%, ministr vnitra v demisi navrhuje navýšení odměn pro zastupitele od roku 2019. Tento návrh schválil vládní kabinet. Dostanou tak přidáno všichni zastupitelé. A to v obcích i krajích. Starostové a primátoři budou podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, vydělávat od 39.054 korun do 111.304 korun. Hejtmani si polepší na částku mezi 117.162 a 128.878 korunami, které budou náležet šéfovi hlavního města vzešlému z letošních říjnových komunálních voleb.

Podle hrubého odhadu by obce mohlo opatření stát příští rok 401 milionů korun a kraje a Prahu 42 milionů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům po jednání vlády řekl, že v rozpočtech jednotlivých územních samosprávných celků na zvýšení peníze jsou, není proto třeba krajům a obcím účelově přidávat. „V připomínkovém řízení jsem takový požadavek nezaznamenal,“ uvedl Hamáček. Podrobně jsme o návrhu ministerstva vnitra psali v červnu v textu Ministři budou jednat o navýšení odměn pro zastupitele. Obce a kraje by to mohlo přijít až na téměř půl miliardy

Změna, kterou schválila vláda je již druhou změnou v odměňování zastupitelů v posledních dvou letech. Vnitro před rokem odměňování v regionech výrazně upravilo kvůli novele zákona o obcích. Předpis sjednotil výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Odstranil také nerovnoměrnost v odměňování, kdy měli starostové stejné peníze a k nim bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikaly tak až desetitisícové rozdíly. Platy rostly zhruba o 8,5 procenta. Podrobně jsme o tom informovali v textu Vnitro srovná odměny starostů a zastupitelů od ledna, ti z větších měst dostanou víc,…

Vnitro do připomínkového řízení poslalo dvě varianty zvýšení platů. Podle první by rostly o pět procent, podle druhé o sedm. Českomoravská konfederace odborových svazů, Svaz měst a obcí i všechny kraje, které se vyjádřily, podpořily sedmiprocentní zvýšení.

Karlovarský kraj nechal rozhodnutí na obcích, které preferovaly vyšší variantu.

Podívejte se na varianty, které vnitro poslalo do připomínkového řízení

Ministerstvo financí se v připomínkovém řízení přiklonilo k pěti procentům, protože by tato varianta měla menší dopady na výdaje obcí a krajů.

Jiří Reichl, -čtk-

O tématu jsme již psali:

Ministři budou jednat o navýšení odměn pro zastupitele. Obce a kraje by to mohlo… 

Vnitro srovná odměny starostů a zastupitelů od ledna, ti z větších měst dostanou víc,… 

Vnitro chce srovnat odměny starostům a zastupitelům. Svaz měst a obcí nesouhlasí