Temelín vyvezl palivo z reaktoru 1. bloku a spustil investice

Energetici jaderné elektrárny Temelín vyvezli všechno palivo z reaktoru prvního bloku, který je od 8. prosince v plánované odstávce. Elektrárna zároveň spustila investiční akce, které nelze dělat za provozu.

Osmdesát milionů korun, včetně prací, které byly zahájeny na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín, budou celkové investice do modernizace jihočeské jaderné elektrárny. Od 8. prosince je Temelín v plánované odstávce, která potrvá necelé tři měsíce, tedy zhruba do poloviny března. V Temelíně je to letos druhá odstávka, letní odstávka druhého bloku 73 dní.

Třetinu ze 163 palivových souborů vymění energetici za nové. Práce na odstávce pokračovaly i přes Vánoce, odborníci kontrolují turbínu, modernizuje se také kompenzátor objemu, tedy zařízení, které reguluje tlak v reaktoru. „Pečlivě ověřujeme i stav nízkotlakých rotorů turbíny nebo generátoru a řady dalších zařízení,“ uvedl vedoucí temelínských koordinátorů Petr Metelka. Asi tisíc zaměstnanců a pracovníků dodavatelských firem se při odstávce zapojí do více než 16.000 činností.

Energetici připravili i 70 investičních akcí, které nejde dělat za provozu. Mezi nejdůležitější patří podle vedoucího jaderné komunikace skupiny ČEZ Petra Šuleře modernizace kompenzátoru objemu, kdy se upraví konstrukce a doplní trasy pro odvod nezkondenzovaných plynů. Stejnou úpravu má za sebou po letošním létě i druhý výrobní blok, celkové náklady dosahují 80 milionů korun.

Od začátku roku vyrobil Temelín 16,3 terawatthodin (TWh) elektřiny, v listopadu překonal roční výrobní rekord z roku 2012. Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 12,1 TWh elektřiny, téměř o dvě TWh méně než v roce 2015. Nižší produkci způsobily odstávky. I tak Temelín vyrobil ze všech českých zdrojů nejvíc: jeho elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

-čtk-