TELEFONUJÍCÍ.CZ ministryni Novákové: Zrušte dvouleté úvazky!

Mobilní telefonování. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Spotřebitelská organizace sdružující zákazníky mobilních operátorů se dnes obrátila veřejnou výzvou na ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou a předsedu vlády Andreje Babiše, aby podnikli tři konkrétní kroky, které mohou hned, nebo nejpozději do dvou let zvýšit konkurenci a tak snížit pultové ceny mobilních operátorů pro koncové zákazníky. V první řadě žádají o zrušení dvouletých úvazků, kterými si operátoři zavazují svoje klienty.

Poprask mezi třemi síťovými mobilními operátory může způsobit návrh na úplné zrušení sankcí za předčasné ukončení dvouletých otrockých úvazků. To navrhuje ministryni Novákové a premiérovi Babišovi spolek Telefonující.cz. Jeho předseda Svatopluk Bartík v dopise oběma členům vlády vysvětluje: „Velcí mobilní operátoři dnes cenově zneužívají své postavení a na českých zákaznících mají extrémní marže až kolem 40 %. Nevidíme proto žádný důvod, proč by měl stát dbát na ochranu zisků oligopolní trojky místo toho, aby v této situaci chránil spotřebitele.” A dodává: „Námi navrhované zrušení úvazků a úplné zrušení sankcí za vypovězení smlouvy, dokáže v kombinaci s možností rychlého přesunu čísla k jinému operátorovi zlepšit cenovou konkurenci a tak rychle přispět ke snížení cen.”

Pokud by se premiér a ministryně obchodu rozhodli skutečně konat a návrh letos prošel úspěšně vládou a parlamentem, mohli by se čeští spotřebitelé už příští rok dočkat konce dvouletých, nesnadno vypověditelných smluv.

Spolek Telefonující.cz dále navrhuje, aby Vláda ČR respektovala návrh Českého telekomunikačního úřadu na to, aby se současné volné kmitočty vydražily v aukci ve prospěch případného čtvrtého operátora. “Jsme přesvědčeni o tom, že pokud má skončit éra extrémně předražených cen stávající trojky, český trh vstup čtvrtého operátora potřebuje,” potvrzuje místopředseda spolku Tomáš Hečko. “Podmínky aukce musí být nastavené tvrdě ve prospěch čtvrtého operátora. V podstatě by to měla být investiční pobídka. Za frekvence se ale nový operátor musí zavázat k podmínkám ve prospěch českých zákazníků,” dodává Hečko.

Nakonec spotřebitelský spolek přidává návrh, aby vláda našla a jmenovala do Rady ČTÚ prospotřebitelsky orientovaného a na zdravou konkurenci zaměřeného experta. Právě ČTÚ je při nefunkčnosti antimonopolního úřadu hlavní regulační orgán, který na telekomunikačním trhu dbá na férové dodržování pravidel a aktivně se zasazuje o podmínky vedoucí k nízkým cenám pro spotřebitele.

-red-