Svaz průmyslu a dopravy: výsledky průmyslu v listopadu podle očekávání

Výsledky průmyslové výroby za listopad loňského roku odovídají očekáváním Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Výsledky průmyslu za listopad 2015 byly v souladu s očekáváním SP ČR, když průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla reálně o 5,7 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů pak o 3,2 %. Stejně tak ani za prosinec žádné negativní překvapení neočekáváme, což potvrzují kromě informací od našich členů například i statistické indikátory či vývoj zakázek za listopad, když meziročně jejich hodnota celkově vzrostla o 7,2 %. Rok 2015 lze tedy z pohledu objemu průmyslové produkce považovat za rekordní.

„Tahounem růstu průmyslu zůstal automobilový průmysl. Rostla také výroba pryžových a plastových výrobků či výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak poklesla výroba chemických látek a přípravků či výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla,“ uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR Bohuslav Čížek.

Nízké ceny ropy, zakázky ze zahraničí, lepší nálada v ekonomice jsou jedny z faktorů pokračujících příznivých výsledků průmyslu. Nadále jeho produkce i zakázky rostou a nedochází k žádným negativním překvapením. I přes některé méně pozitivní ekonomické zprávy z posledních dní nevidíme důvod k pesimismu a firmy nadále očekávají pokračování růstu investic, zakázek či zaměstnanosti.

To potvrzují i naše šetření ze závěru roku, která pravidelně SP ČR provádí s ČNB. Mezi zmíněné rizikové faktory patří například pokračující geopolitické problémy, nižší tempa růstu některých rozvojových zemí a související vývoj finančních trhů či slabší výsledky průmyslu oproti očekáváním v USA či Německu. V roce 2016 očekáváme, že růst ekonomiky bude pokračovat, i když nižším tempem než v loňském roce.

Kateřina Pavlíková, Svaz průmyslu a dopravy ČR, tisková zpráva