Soud zprostil obžaloby trojici úředníků z MPO

Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zdroj: www.mpo.cz

 Pražský městský soud zprostil trojici úředníků z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) obžaloby, podle níž v souvislosti s dohodou mezi ministerstvem a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou způsobili státu a Evropské unii škodu přes 4,5 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu odvolal.

Podle soudu nebyl žalovaný skutek trestným činem. Obžalobě čelí bývalý ředitel sekce strukturálních fondů MPO Miroslav Elfmark, bývalý ředitel odboru koordinace fondů Břetislav Grégr a Zuzana Matějíčková, která vedla odbor implementace strukturálních fondů. Všichni tři vinu odmítají. Státní zástupce je viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU. Hlavní líčení bylo původně nařízeno do konce ledna, nepravomocný rozsudek ale padl už v polovině prosince.

Podle obžaloby Grégr s Elfmarkem odpovídali za přípravu a znění programu, jehož cílem bylo pomocí záruk usnadňovat realizaci projektů malých a středních podnikatelů. Muži podle něj dohodli v roce 2007 s bankou znění dohody, na jejímž základě byla banka pověřena správou záručního fondu bez výběrového řízení. V záruční bance přitom měly tehdy podíl i soukromé subjekty, a muži tak podle žalobce poškodili další potencionální uchazeče o správu fondu.

Oba obžalovaní také podle státního zástupce prosadili, aby odměny pro banku mohly přesáhnout limity stanovené evropskou legislativou. O nesouladu podle obžaloby věděla nejpozději od září 2008 i Matějíčková. V letech 2008 a 2009 pak trojice podle obžaloby předložila nové znění dohody a dodatek k ní, i nová dohoda ale znovu určila záruční banku bez výběrového řízení, navíc, stejně jako předložený dodatek, umožnila čerpání odměn přes limit.

Žalobce tvrdí, že obžalovaní České republice způsobili škodu přes 2,7 miliardy korun. Dalších 1,8 miliardy Kč má být škoda způsobená Evropské unii neoprávněným použitím peněz z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

-čtk-