Šéf ČEZ ESCO: Náš provozní zisk bude letos asi 300 milionů korun

Kamil Čermák - generální ředitel ČEZ ESCO. Foto: Jiří Reichl, Ekonomický deník

Provozní zisk EBITDA firmy ČEZ ESCO ze skupiny ČEZ bude letos činit přibližně 300 milionů korun. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

V loňském roce činil zisk EBITDA společnosti ČEZ ESCO 243 milionů korun. Výši čistého zisku generální ředitel firmy Kamil Čermák nespecifikoval. Firma je podle něj lídrem česko-slovenského trhu komplexních energetických služeb (ESCO – Energy Service Company).

Tržní potenciál ESCO služeb v Česku je podle Čermáka 70 miliard korun. V horizontu pěti let by z něj rád ČEZ ESCO získalo 15 až 20 procent. Tržby ČEZ ESCO za služby činily loni přes tři miliardy korun, letos je firma očekává mezi čtyřmi a pěti miliardami korun, příští rok pak zhruba na úrovni sedmi miliard korun. Celá skupina ČEZ loni utržila 203,7 miliardy Kč, meziročně o tři procenta méně.

Podrobně jsme o aktivitách ČEZ ESCO hovořili s Kamilem Čermákem v říjnovém rozhovoru s názvem Kamil Čermák z ČEZ ESCO: Jsme lídry, ale musíme sledovat trendy, aby se z nás nestal dinosaurus 

ČEZ ESCO je od loňského roku velmi aktivní v nových akvizicích. Za 100 milionů korun například letos koupilo společnost Kart, která se se komplexním zajištěním provozu a servisu technického vybavení budov. Na začátku prosince firma oznámila, že zcela ovládne dodavatele vzduchotechniky AirPlus a firmu Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy. Společnost kupuje také nadpoloviční podíl ve výrobci a dodavateli osvětlení Hormen CE.

Podle Čermáka bude v následujících dvou letech následovat konsolidace a stabilizace celé skupiny, která má nyní 14 dceřiných firem. „Nevylučuji ale, že v Česku i v následujících letech dojde k nějakým akvizicím, pokud budou vytipované firmy zapadat do naší strategie,“ řekl ČTK Čermák. V jiných státech střední Evropy podle něj plánuje ČEZ v sektoru ESCO akvizičně růst. Posílit chce například na Slovensku. V poskytování energetických služeb by tam ČEZ mohl spolupracovat se státem ovládanou společností SPP, což v listopadu připustil předseda představenstva SPP Ján Valko. Podrobně jsme v Ekonomickém deníku informovali v textu ČEZ ESCO vstupuje na slovenský trh, bude spolupracovat s SPP

V Česku se chce ČEZ ESCO podle Čermáka v příštích letech významně zaměřit také na elektromobilitu. Nabíjecí stanice by například ráda stavěla u prodejen vybraných dealerů společnosti Škoda Auto. Pražskému dopravnímu podniku (DPP) pak firma například pronajala nedávno na tři roky deset elektromobilů. Zaměstnanci DPP budou vozidla využívat pro služební cesty po městě. „Tyto příběhy už nejsou jenom o výstavbě veřejné sítě, která je spíše investicí do budoucna. Toto už jsou tvrdé komerční příběhy, které mají za sebou svoji EBITDU pro ČEZ ESCO,“ zdůraznil Čermák.

O pohledu na rozvoj elektromobility jsme mluvili s šéfem této divize v červencovém textu Věříme tomu, že elektromobilita je opravdové téma, říká manažer Útvaru čistých technologií ČEZ

Firma ČEZ ESCO vznikla v roce 2014. Pokrývá energetické potřeby firem, obcí a institucí. Mimo jiné zajišťuje dodávky komodit, energetické audity, energetické poradenství či výstavbu kogeneračních jednotek a instalací fotovoltaických elektráren. Má přibližně 1600 zaměstnanců.

Sedmačtyřicetiletý Čermák je generálním ředitelem ČEZ ESCO od loňského května. Předtím vedl mediální skupinu Economia Zdeňka Bakaly. Pracoval také jako obchodní ředitel Českého Telecomu či v ČSA. V 90. letech začínal jako novinář České televize. Vyzkoušel si také roli tiskového mluvčího a poradce někdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. V ČEZ už dříve působil, mimo jiné vedl aktivity firmy v Polsku.

-čtk-, -chl-

O ČEZ ESCO píšeme pravidelně, připomeňte si některé starší texty:

Kamil Čermák z ČEZ ESCO: Jsme lídry, ale musíme sledovat trendy, aby se z nás nestal dinosaurus 

ČEZ ESCO zmodernizovala zásobování teplem v Lázních Luhačovice  

ENESA z ČEZ ESCO dokončila revitalizaci Kongresového centra Praha a boduje se zdravotnickými projekty

ČEZ ESCO rozsvítila montážní linku v Hyundai Dymos

Spolchemie má novou rozvodnu velmi vysokého napětí. Od ČEZ ESCO

Zakázka pro ČEZ ESCO za více než 300 milionů korun sníží cenu tepla v Horním…

ČEZ ESCO už pro externí klienty provozuje 1000 elektrických zařízení

ČEZ ESCO kupuje největšího českého výrobce vzduchotechniky

ČEZ ESCO postaví pro Pražskou teplárenskou plynový horkovodní zdroj s čerpací stanicí za 116…

ČEZ ESCO získala zakázku za 100 milionů od ArcelorMittal

ČEZ spouští ESCO – úspornou firmu pro firmy a municipality

Věříme tomu, že elektromobilita je opravdové téma, říká manažer Útvaru čistých technologií ČEZ