Rittiga ve firmě Lesy ČR nahradila Babišova Mafra, vyplynulo z Otázek Václava Moravce

Lesy ČR zadaly zakázku na distribuci papírového časopisu společnosti Mafra Andreje Babiše bez výběrového řízení. Babišova firma inkasovala půl milionu korun.

Zakázku na distribuci papírového časopisu firmy Lesy ČR dostala bez výběrového řízení firma Mafra, kterou vlastní místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Babišova firma tak dostala „z ruky půl miliónu,“ upozornil redaktor nedělního diskusního pořadu ČT Václav Moravec. Za zakázky od Lesů ČR byli dříve tvrdě napadáni Ivo Rittig a Roman Janoušek.

Skutečnost, že před soudem stojí například „Rittig a jeho pohůnci“ vidí jako pozitivní vývoj v boji proti korupci David Ondráčka za spolek Transparency International. Uvedl to v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce, který se týkal vládního boje proti korupci.

V souvislosti s korupcí připomenul Václav Moravec dřívější Ondráčkovo označení firmy Lesy ČR „krmelcem“ pro lobbyisty a šíbry, pro které byla firma dlouhodobě terčem snadného získání velkých peněz za sporné nebo dokonce nepotřebné a zbytečné služby. Dělo se to především prostřednictvím rozpočtu na marketink. Takovým případem mělo být například vytvoření etického kodexu pro Lesy ČR podnikatelem Ivo Rittiem.

Že za třicet stran nového etického kodexu, v němž mimo jiné firma svým zaměstnancům zakazuje uplácet, uhradila firma Lesy ČR firmě Ivo Rittiga 1,72 milionu korun, vyšlo najevo v roce 2012. Takové jednání odsoudil právě David Ondráčka jako předseda spolku Transparency International.

Jak ovšem dále vyplynulo z debaty, Lesy ČR se nyní staly krmelcem pro firmu místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše, když bez výběrového řízení firma Lesy ČR zadala distribuci svého papírového časopisu firmě Mafra za půl milionu korun. V rámci marketinku je  časopis Lesy ČR je určen všem občanům a jak Václav Moravec v pořadu uvedl, Lesy ČR v časopisu informují občany o své činnosti a také například šíří recepty na zvěřinu.

To zase připomíná slavnou zvěřinovou kuchařku: Zvěřinová kuchařka Lesů České republiky vyšla v roce 2009 v nákladu tisíc kusů a podnik za ni zaplatil 4 miliony za výrobu firmě Ora Print, kde působil v představenstvu Roman Janoušek.

Na otázku Václava Moravce, co Ondráčka říká na to, že podnik Lesy ČR nyní investoval jen tak z ruky půl milionu za distribuci informací o své činnosti do Babišovy distribuční firmy Mafra, odpověděl David Ondráčka, že taková je realita.

Je to realita, Babišovo impérium je velké, řekl k situaci předseda protikorupčního spolku David Ondráčka. Podle jeho slov lze proto očekávat, že v mnoha oborech vždy narazíme na nějakou firmu Andreje Babiše.

Irena Válová, Česká justice