Proklínané IT systémy na MPSV má řídit Jan Baláč z ČSSD, předchůdkyně odešla na dva týdny na dovolenou

Klíčové IT systémy. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Jan Baláč to je podle zjištění Ekonomického deníku jméno nového náměstka pro ekonomiku a IT systémy na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Vedením této sekce byl pověřen v pátek 1. března. Zároveň byla odvolána dosavadní pověřená náměstkyně Lenka Bočková. Ta by se měla vrátit na svou původní pozici vedoucí oddělení EESSI a datové základny. Baláč dosud působil v Nadaci České spořitelny a angažuje se v pražské ČSSD.

Nejprokletější problematiku na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR by měl od začátku března řešit pražský sociální demokrat Jan Baláč. Podle informací Ekonomického deníku byl od pátku 1. března pověřen řízením úseku Ekonomiky a IT. Podle dostupných informací dosud Baláč působil v Nadaci České spořitelny jako provozní a finanční ředitel. Předtím působil v holdingu ČEZ, kde se staral o fotovoltaické projekty v ČEZ Solární, později působil také v „zelené“ firmě odnoži ČEZ ESCO, kde chystal projekty decentralizované energetiky.

Jan Baláč – nová posila týmu Ministryně práce a sociálních věcí. Foto: Nadace České spořitelny.

„Během studií rozvíjel ve Skotsku projekty zaměřené na testování nových metod a aktivit ve vzdělávání, především v oblasti sdílení kurikula mezi školami z různých zemí a zapojení studentů do hodnocení škol. Vystudoval politologii a ekonomii na London School of Economics a magisterský obor Technology Policy na University of Cambridge. Je ženatý, má dvě dcery,“ píše se o novém náměstkovi na stránkách Nadace České spořitelny. Podle veřejných zdrojů je Baláč aktivní také v ČSSD, vede stranickou organizaci v Praze 2.

Zdroje Ekonomického deníku z IT oblasti jsou výběrem Baláče překvapeny, dlouho se spekulovalo o jiném jméně. Možná to byl záměr vedení MPSV „vytáhnout“ relativně neznámého člověka, který nemá s IT prostředím nic společného, aby nemohl být obviňován z vazeb na některého z dodavatelů. MPSV se s problémy v IT oblasti potýká řadu let a nedokázal je vyřešit ani týmy předcházejících ministryň Michaely Marksové (ČSSD) a Jaroslavy Němcové (ANO). Právě Němcová a její tým podaly několik trestních oznámení kvůli hospodaření s IT zakázkami. Další dvě trestní oznámení podal Nejvyšší kontrolní úřad. Na koho směřují, není známo. Úřad odmítl tuto věc komentovat. Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu na konci ledna vydali zprávu, kde konstatovali, že MPSV selhalo při budování dávkových systémů. V našem návazném textu jsme konstatovali, že pokud se nezmění smlouvy na MPSV, škoda přesáhne miliardu. Většina jde přitom za vedením Marksové.

Končící zastupující náměstkyně Bočková si podle informací Ekonomického deníku vzala na dva týdny dovolenou, aby se vzpamatovala z toho, co se kolem ní poslední dobou dělo. Psali jsme o tom, její podpis pod dodatkem smlouvy s firmou OKsystem provázely nestandardní podmínky a také o tom, že její vystoupení před poslanci sociálního výboru nebylo příliš přesvědčivé a navíc prozradila, že IT systémy MPSV jsou v šetření Národního úřadu pro informační a kybernetickou bezpečnost. Zastupující náměstkyně pro oblast ICT na Ministerstvu práce a sociálních věcí Lenka Bočková nebyla před poslanci sociálního výboru schopna vysvětlit, jestli má ministerstvo přehled o tom, kdo vstupuje do produkčních databází v nichž jsou uloženy miliony citlivých dat o lidech, kteří využívají sociální systém.

Jiří Reichl