Předražený a odkládaný Ekonomický informační systém se na MPSV opět odkládá

Ekonomický informační systém, jehož vývoj loni kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad od nového roku na Úřadu práce ČR od ledna nebude fungovat. O jeho již 8. odložení rozhodlo vedení Ministerstva práce a sociálních věcí včera večer. Reálný je rok 2020.

O dalším posunutí již několikrát odkládaného spuštění Ekonomického informačního systému (EKIS) bylo rozhodnuto včera večer, kdy ředitel IT odboru MPSV definitivně rozhodl o dalším, již 8. posunu termínu nasazení. Podle informací Ekonomického deníku je nově stanoven na 1. 7. 2019. Pravděpodobně však půjde o variantu, že nový systém poběží do konce roku 2019 paralelně se stávajícím a od roku 2020 by se přešlo na nový systém. Pokud by se totiž přecházelo rovnou na ostrý režim, musel by Úřad práce se svými 12 tisíci zaměstnanci udělat v polovině roku mimořádnou účetní uzávěrku. EKIS dodává dodává společnost Atos IT Solutions and Services, která už v minulosti odmítla odpovědět na otázky Ekonomického deníku o důvodech zpoždění jí dodávaných systémů.

Stejná společnost by měla dodat také agendový informační systém Zaměstnanost, který ale také neběží. Oba systémy mají také jednoho společného technického jmenovatele. Podle informací odborníků z IT branže navíc zástupci společnost Atos IT Solutions trvají na tom, že oba zmiňované systémy – tedy administrace žadatelů hledajících zaměstnání (IS ZAM) i Ekonomický informační systém, „poběží“ na systému SAP, který také dosud není spuštěn. Stávající informační systémy fungují na platformě Gordic. Přitom aplikace „Zaměstnanost“ nemá technicky nic společného s těmito systémy a funguje na zcela jiné platformě. Podmiňování jejího spuštění funkčností systému SAP je tedy z funkčního hlediska zcela nelogické.

Zarážející je, že systém EKIS, ačkoliv není ve stavu, kdy by mohl být spuštěn, už stál více než jedenkrát tolik, než na kolik byl vysoutěžen. Cena na smlouvě byla 42,5 milionů s DPH a k 1. 9. 2018 stál 88,3 milionů. MPSV přitom při vyhlášení zakázky v roce 2015 počítalo s maximální cenou 97, 2 milionu korun, vítězná firma Atos IT Solution Services nabídla 35.126.000, což byla nejnižší nabídková cena. Druhá nabídka v pořadí byla o 13 milionů vyšší.

 

Důvody pro vyšší cenu nechce ministerstvo komentovat. Už v dubnu však tehdejší vedení MPSV Jaroslava Němcová (ANO) a náměstek pro IT Oleg Blaško řekli, že u tohoto informačního systému jsou nachystány další doplňující požadavky ze strany zadavatele v souhrnné hodnotě 94 milionů korun. Podrobně jsme o tom psali v textu Ekonomický informační systém MPSV bude šetřit policie. Úřady práce na něj v polovině roku…

Čerstvé rozhodnutí vedení MPSV o odložení ostrého provozu Ekonomického informačního systému se dalo očekávat. Mluvilo se o tom, že ředitel IT odboru ministerstva Jiří Károly rozhodne již minulé pondělí, ale dodavatel dostal ještě šanci vše nachystat tak, aby mohlo být rozhodnuto o spuštění k datu 1. 1. 2019. To se však evidentně nestalo. Původně měl systém, na nějž byla vypsána veřejná zakázka v prosinci 2014 a  smlouva podepsána v červnu 2015, fungovat o začátku roku 2017, poté od poloviny roku 2017 a posledním termínem spuštění bylo – „do parlamentních voleb“ (podzim 2017). Podrobně jsme o tom psali v loňském říjnovém textu Den před volbami: sliby MPSV nejsou dodrženy, systém zaměstnanost nefunguje, EKIS posunou o rok

Jiří Reichl

Tématu IT systémů na MPSV se věnujeme pravidelně:

IT systém „Zaměstnanost“ na Úřadu práce stále nefunguje. Před rokem MPSV slibovalo opak 

Generální ředitelství Úřadu práce má nového šéfa IT. Plzeňského krajského zastupitele za ANO 

Blamáž na MPSV. Chystá opci na smlouvu s OKSystemem za miliardu 

Exnáměstek Baxa zůstává na ministerstvu práce, s kyberbezpečností radit nebude 

Česká justice: Exnáměstek MPSV Baxa měl na starosti problémové IT zakázky. Nyní má radit… 

MPSV bez ministra! Další ministr Babišovy vlády končí kvůli opsaným pasážím v diplomové práci 

Na MPSV končí politická náměstkyně Bílková, vrací se na finance 

Ekonomický informační systém MPSV bude šetřit policie. Úřady práce na něj v polovině roku..

Piráti píší ministryni Němcové kvůli IT systémům a personálním změnám. Zastávají se odvolaného IT… 

Časté změny IT systémů MPSV tepe i NKÚ. Kontroloři našli nesrovnalosti za miliardy 

Den před volbami: sliby MPSV nejsou dodrženy, systém zaměstnanost nefunguje, EKIS posunou o rok 

Náměstek MPSV Baxa: řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové 8.5.2017

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek 27.4.2017

Ministerstvo práce a sociálních věc nestíhá měnit své IT programy 

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávky 

MPSV a ČSSZ neplní vlastní termíny. Hazardují s výplatou důchodů od ledna 2018 26.5.2017

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky 26.4.2017

Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů. 23.12.2016