Pravděpodobnost recese v USA se výrazně zvýšila

Podle některých odhadů má USA až 25procentní šanci na recesi v následujících 12 měsících.

Nezaměstnanost ve Spojených státech klesla na 4,9 %, což je nejnižší hodnotu od počátku finanční a hospodářské krize. Ač se současná situace americké ekonomiky může zdát velmi pozitivní, tak výrazně narostla šance, že dojde k další recesi (recese je definována jako pokles hrubého domácího produktu (HDP) dvě čtvrtletí za sebou).

Údaje totiž napovídají o tom, že se hospodářský růst ve Spojených státech na konci roku téměř zastavil s tím, že zpracovatelský průmysl už spadl do recese.

Recese kvůli poklesů zisků firem?

Důvodem, proč by měla přijít recese, nemusí být jen to, že hospodářský cyklus už trvá dlouho. Vrásky ekonomům přidělávají především některé ekonomické údaje. V roce 2015 produktivita práce stagnovala s tím, že ve 4. čtvrtletí dokonce v celoročním přepočtu výrazně poklesla a to o 3 %. Opačný vývoj měly mzdy, které však rostly. Tyto trendy, které jsou proti sobě, však můžou připravit firmy i o více než 10 % jejich firemních zisků.

Dvojciferný pokles zisků mimo recesi je přitom velmi vzácná událost (stala se pouze dvakrát za půlstoletí) a signalizuje nástup recese. Obrovské problémy mají především energetické společnosti těžící břidlice kvůli poklesu cen ropy.

Čtěte více: BŘIDLICOVÝM TĚŽAŘŮM ROPY HROZÍ HROMADNÉ KRACHY

Problémem americké ekonomice také je silný dolar, který výrazně posílil v roce 2014 vůči euru, a který sráží konkurenceschopnost místních firem dolů.

Šance se zvýšila až na 25 %

Podle Merrill Lynch je však „velmi přehnané“ mluvit o podobné recesi jako v letech 2008-2009, pravděpodobnost, že k ní dojde v následujících 12 měsících se zvýšila z 15 na 20 %. Ještě pesimističtější ohledně vývoje je banka JP Morgan, podle které se pravděpodobnost k recesi začíná blížit 25 procentům.

recese
Riziko recese v následujících 12 měsících, zdroj: J.P. Morgan

 

Podle Société Générale je riziko recese desetiprocentní, ale narůstá. Ekonomové tak začínají tvrdit, že recesi nelze pro příští rok rozhodně vyloučit a je nutné také počítat i s tímto scénářem.

Jedinou bankou, která se snaží současnou nedůvěru uklidnit, je Goldman Sachs. Podle analytiků z této instituce s velkou pravděpodobností v tomto roce k recesi nedojde. A rázem přicházejí s investičními doporučení, podle nich můžou růst akcie jako Facebook, Alphabet, Biogen, Chipotle Mexican Grill, 3M, Verizon Communications, které by měly přinést nadprůměrné zhodnocení.

Opačným vývojem jdou však akcie komerčních bank. Čtěte také: BANKOVNÍ AKCIE ZAŽÍVAJÍ STRMÝ PROPAD, KLESAJÍ O DESÍTKY PROCENT

Arsen Lazarevič