Praha zrušila zadávací řízení týkající se veřejného osvětlení

Veřejné osvětlení v Praze. Ilustrační foto: www.wikimedia.cz

Vedení Prahy v úterý zrušilo zadávací řízení, v němž chtělo prodloužit smlouvu na správu a provoz veřejného osvětlení s firmou Eltodo Citelum.

Jako nevýhodnou označili radního hlavního města nabídku firmy Eltodo Citelum, která se ucházela o prodloužení smlouvy na správu veřejného osvětlení v Praze. O osvětlení v metropoli se od ledna stará městská Trade centre Praha. Firma Eltodo Citelum už na přelomu roku informovala, že kvůli případným rizikům bude službu zajišťovat i nadále.

Provoz osvětlení provází potíže řadu let. Smlouva z roku 2008 skončila před několika lety a radní ji opakovaně prodloužili bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec v listopadu zrušili, mimo jiné kvůli výtkám Úřadu pro hospodářskou soutěž.

„Žádali jsme firmu Eltodo Citelum o zajištění služeb na prvních šest měsíců roku 2017. Její nabídka ale byla vysoko nad možnosti magistrátu. Městu bychom tím způsobili škodu,“ řekl ČTK na konci roku radní Karel Grabein Procházka (ANO). O jakou částku šlo, říct nechtěl. Z posudků ale podle něj vyplynulo, že by služba měla vyjít na zhruba 80 milionů korun. Správu světel svěřila rada společnosti Trade centre Praha, která vybrala náhradního dodavatele. Od poloviny roku pak bude část služeb zajišťovat sama, takzvaně in-house, část zadá ve výběrovém řízení.

Ředitel Eltodo Citelum Vítězslav Chmelík uvedl, že firma nemůže nést případná rizika, která mohou vyplynout z havarijních situací. Proto podle něj i nadále drží pohotovostní dispečink a havarijní službu tak, aby byla zajištěna v rozsahu jako posledních 18 let.

–čtk–