O post generálního ředitele Lesů ČR usiluje 11 uchazečů

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo dnes tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do funkce odhaduje ministerstvo na září.

Lesy ČR – státní podnik s více než 3.500 zaměstnanci stále vede pověřený ředitel. toho regulérního, Daniela Szóráda, odvolal dnes jíž bývalý ministr zemědělství Jiří Milek v polovině května. Nevadilo mu přitom, že vláda, ve které byl, nemá důvěru poslanců. Sice sklidil kritiku členů Sněmovny, ale na odvolání nic nezměnil. Nyní je vedením podniku s více než 3500 zaměstnanci pověřený ředitel lesního a vodního hospodářství podniku Tomáš Pospíšil. Z uchazečů bude předvybírat pětičlenná komise.

„Komise je složena ze dvou zástupců akademické sféry z oblasti lesního hospodářství, ředitele ústavu v oblasti lesního hospodářství podřízeného ministerstvu zemědělství, náměstka pro řízení sekce v ministerstvu zemědělství a ředitele odboru personálního ministerstva,“ uvedl úřad. Výběrová komise doporučí nejvhodnějšího kandidáta stávajícímu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD) ke jmenování.

Výběrové řízení vypsalo ministerstvo, když byl poslední den ve funkci Milek. Toman uvedl, že tím byl překvapen. Následně řekl, že se mělo vypsat již dříve.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Na podnik míří kritika za to, že zanedbal preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Po svém odvolání Szórád odmítl, že by kvůli jeho řízení podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity. Problém se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů, a to i v sousedních zemích.

Podniku loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Představovalo to nejnižší zisk za posledních sedm let. Snížení zisku Lesy ČR přičetly především poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšením tvorby rezerv o 206 milionů korun.

Lesy ČR se v loňském roce musely také potýkat se žalobami velkých průmyslových podniků, které kromě jiných poplatků za svůj provoz platí také tzv. imisní škody státnímu podniku Lesy ČR za poškození lesních porostů. Nelíbilo se jim, jakým způsobem Lesy ČR újmu vypočítávají. Podrobně jsme o tom informovali v textu Energetické firmy se bouří proti tomu, jak Lesy ČR vyčíslují škody na porostech.

-čtk-, -chl-

O státním podniku Lesy ČR jsme psali:

Tomanovými prioritami budou voda v krajině a kůrovec 

Lesy ČR letos očekávají dramatický propad zisku 16.4.2018

ÚOHS: Lesy ČR dostaly téměř půlmilionovou pokutu 

„Prokletá“ Ostravice. Lesy ČR musí zaplatit 175 tisíc za špatné hospodaření dodavatele 

Energetické firmy se bouří proti tomu, jak Lesy ČR vyčíslují škody na porostech 

Lesy ČR se zlobí. Nevládne prý v nich klientelismus 

Lesy ČR mají problém, hrozí jim pokuta až 5 milionů korun 

Poslanci zemědělského výboru nemají jednotný názor na miliardový tendr státního podniku Lesy ČR 

Lesy České republiky: státní podnik nebo rodinná firma? 

Rittiga ve firmě Lesy ČR nahradila Babišova Mafra, vyplynulo z Otázek Václava Moravce 

Lesy České republiky nakupují uniformy za 20 milionů. Bez tendru 

Statistici: V českých lesích se vytěžilo rekordní množství dřeva 

Ministr zemědělství: Situace s kůrovcem byla dlouhodobě podceňována