Poslanci sociálního výboru Sněmovny jedou na MPSV „vykouřit dýmku míru“

Jednání výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. Foto: Jiří Reichl

Poslanci výboru pro sociální politiku dnes absolvují výjezdní zasedání. Nepojedou však nikam daleko, ale vyrazí na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Vyslyší tak výzvy ředitele ICT odboru Jiřího Karolyho z minulého jednání výboru na začátku prosince, aby se poslanci přijeli s agendou MPSV seznámit.

Členové Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se snaží narovnat napjaté vztahy z minulého volebního období, kdy averze mezi některými členy výboru a zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, především ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) byla velice výrazná. Vyvrcholila tím, že dosluhující ministryně odešla z posledního jednání výboru bez rozloučení uprostřed jednání 

Radka Maxová (ANO) – předsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

„Snažíme se tímto jednáním na půdě MPSV uklidnit napjatou situaci z minulého volebního období a o nastolení korektních pracovních vztahů,“ řekla Ekonomickému deníku Maxová.

Podle poslanecké pozvánky na toto jednání by předmětem debaty na MPSV mělo být vzájemné představení poslanců a nového vedení ministerstva, včetně šéfů podřízených organizací, především České správy sociálního zabezpečení a Úřadu práce o jejichž IT systémy se MPSV stará. Právě IT systémy byly předmětem řady sporů mezi poslanci a vedením MPSV v minulém volebním období.

Poslanci se však neseznámí s kompletním vedením ministerstva, protože řada náměstků byla dle schválené systemizace odvolána. Jak jsme informovali na začátku roku v textu MPSV hledá tři náměstky – pro ekonomiku a IT, sociální politiku a evropské fondy, z původních devíti sekcí a tedy náměstků na ministerstvu práce a sociálních věcí by podle schválené systemizace mělo pod vedením ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) být sedm. Na MPSV zůstává státní tajemník Jiří Biskup, který byl do loňského roku ústředním ředitelem ČSSZ. V létě vyhrál výběrové řízení na státního tajemníka ministerstva. Na uvolněná místa náměstků ministryně jsou vyhlášena výběrová řízení, do nichž se mohou zájemci hlásit do 15. ledna. 

Poslanci se však seznámí s novým politickým náměstkem Olegem Blaško, který na MPSV nastoupil minulý týden. Právě o budoucím zařazení obou politických náměstků – tedy bývalé generální ředitelky Úřadu práce Marii Bílkové a Olega Blaško se v kuolárech ministerstva velice spekuluje. Oba mají dostatek zkušeností na to řídit novou Sekci ekonomickou a ICT, která bude bezesporu nejmocnější částí ministerstva. Marie Bílková do příchodu na MPSV působila na Ministerstvu financí ČR jako ředitelka odboru financování kapitol státního rozpočtu. Právě její dlouholetá zkušenost s finančními záležitostmi a státním rozpočtem by mohla nahrávat podmínkám výběrového řízení na sekčního šéfa Sekce ekonomické a ICT. V textu inzerátu jsou právě finance na prvním místě. Poptávané zkušenosti a náplň práce také svědčí pro Olega Blaško. Pro něj zejména hovoří zkušenosti s IT systémy, které jsou jednou z nejpalčivějších oblastí celého resortu.

Časový harmonogram poslanců však neumožní poznat problematiku resortu do hloubky. Půjde opravdu jen o seznámení s vedoucími pracovníky a hrubý nástin toho, co by chtěli dělat v následujícím volebním období. Z budovy MPSV by totiž měli členové výboru odjet už po poledni.

Jiří Reichl

 

O tématech MPSV a IT systémů píšeme pravidelně. Přečtěte si některé starší texty:

MPSV hledá tři náměstky – pro ekonomiku a IT, sociální politiku a evropské fondy 

MPSV splnilo úkol Sněmovny a poslalo odpovědi na dotazy sociálního výboru. Odpovědi jsou však…8.12.2017

MPSV: OKsystem dostal od státu 6 miliard na IT zakázkách 7.12.2017

Hádka o IT systémech MPSV ve Sněmovně. Marksová odešla z jednání výboru! 7.12.2017

Výpověď smlouvy s OKsystem na MPSV nahrává do karet OKsystem  17.11.2017

Tendr na vývoj systému sociálních dávek zkolaboval. MPSV odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem 16.11.2017

OKsystem s další stížností u ÚOHS neuspěl 15.8.2017

OKsystem uspěl se svými stížnostmi na ČSSZ. ÚOHS tendr na výběr důchodů OSVČ zrušil 14.7.2017

Michal Rada: Ukončení smlouvy na dávkové systémy nevidím jako průšvih, ale jako vyzrálost 16.11.2017

Náměstek MPSV Baxa : řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávk