Po Portálu veřejné správy se chystá Portál úředníka, má zlepšit komunikaci s občany

Vizuál projektu Digitální Česko

Zcela nový projekt, který by měl zlepšit informovanost úředníků, orientaci v problémech s kterými za nimi přijdou občané a celkové zlepšení služeb e-Governmentu. To jsou cíle nového IT projektu, který je obsažen v koncepci Digitální Česko. Měl by se jím stát Portál úředníka.

Řešení, které je zcela oddělené od stávajícího Portálu občana, který je určen pro komunikaci občanů se státní a veřejnou správou. Tak je označován plánovaný nový Portál, tentokrát Portál úředníka, jehož vznik je obsažen v koncepci Digitální Česko, kterou bude zítra projednávat vláda a Ekonomický deník ji má k dispozici.

„Portál veřejné správy (PVS) se stane skutečným a jediným 100 % rozcestníkem pro všechny on-line integrované (informační, interakční i transakční) služby veřejné správy. Současně je nezbytné transformovat stávající i nově vznikající portály a weby orgánů veřejné správy (ministerstev a územně samosprávných celků) tak, aby všechny společně s PVS vytvářely homogenní rozhraní služeb veřejné správy pro občany a firmy. Obdobným způsobem PVS poskytne službu úředníkům směrem ke specifickým podpůrným službám (informačním, interaktivním a transakčním) v podobě „Portálu úředníka“ s odděleným uživatelským rozhraním od rozhraní pro veřejnost,“ uvádí autoři materiálu.

Pokud vláda materiál schválí, budou muset odpovědní úředníci připravit podrobné implementační plány, jak konkrétních cílů dosáhnout. Do konce roku by měly být předloženy první návrhy.

O Portálu občana jsme několikrát psali, například, když ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) rozhodl, že jeho vývoj bude mít i nadále na starosti státní Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) – Krmení otesánka jménem NAKIT pokračuje. Dostane 10 mio na Portál občana nebo po spuštění letos v červenci, když jsme psali, že Portál občana neumí o moc víc věcí (ač to ministerstvo vnitra tvrdí), než stávající systém datových schránek. Připomeňte si naše výhrady v textu Občanka s čipem nebude stačit na některé státní online služby. Bude potřeba i další…

Podrobněji se budeme vizím obsaženým v konceptu Digitální Česko věnovat v některém z následujících článků.

Jiří Reichl