Personální zemětřesení ve státním podniku Lesy ČR, nový generální ředitel hledá čtyři náměstky

Výběrová řízení na obsazení postu ředitele lesního a vodního hospodářství, ekonomického, správního a obchodního ředitele vypsal 9. října 2018 státní podnik Lesy České republiky. Stávající manažeři povedou své úseky do konce října.

Takovou personální rošádu nezažil státní podnik Lesy ČR už pěknou řádku let. Nový generální ředitel Josef Vojáček, který přišel z Vojenských lesů a statků, již po svém nástupu do funkce největšího lesního podniku v zemi oznámil, že chystá řadu personálních změn. Dnes podnik oznámil, že byla vyhlášena čtyři výběrová řízení. „Seznámil jsem se s aktuálním stavem a děním v podniku a rozhodl se obměnit vrcholový management. Ve všech oblastech je třeba větší dynamiky, které současná krizová situace v lesích vyžaduje,“ uvedl Vojáček a poděkoval stávajícím ředitelům úseků za práci, kterou během svého působení u Lesů ČR odvedli.

Generální ředitel předpokládá, že se mu místa v top managementu státní firmy podaří obsadit do konce října, aby uchazeči mohli nastoupit od 1. listopadu.

Podmínky pro přihlášení:

Nový generální ředitel i jeho top management se budou muset vypořádat s velkým tlakem na jejich schopnosti. Lesy ČR totiž letos očekávají rekordně malý zisk cca 1,5 miliardy korun, což se nelíbí politikům, kteří byli zvyklí, že ve firmě mají „kasičku“ na horší časy. Ještě loni měl státní podnik zisk 3,8 miliardy, v roce 2015 to bylo 6,4 miliardy. Zřejmě to byl jeden z hlavních důvodů, které zlomily vaz předcházejícímu řediteli Danielu Szórádovi.

Příčinou dramatického poklesu očekávaného zisku je podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové klesající cena zpeněžení dříví, zvýšení platů o 300 milionů korun na základě kolektivní smlouvy, více nucené, než plánované těžby a především změna smluv s dodavatelskými firmami.

Pokles hodnoty zpeněžení dříví je podle mluvčí Lesů Evy Jouklové dán poklesem cen surového dříví a strukturou těžeb. „To je způsobeno minimálními objemy úmyslných těžeb ve prospěch těžeb kalamitních. Vliv má také nárůst nákladů na pěstební činnosti o více než 300 mil. Kč a nárůst osobních nákladů o 300 mil. Kč – tyto závazky plynou z nové kolektivní smlouvy,“ uvedla Eva Jouklová. Podle údajů, které má Ekonomický deník k dispozici klesla průměrná hodnota zpeněžení dříví v posledních dvou měsících loňského roku o cca 500kč/m3 a letos se nedostane na úroveň prvních devíti měsíců loňského roku (1.253 Kč/m3, letos je plánováno 918 korun – pozn. red.).

Jiří Reichl

O hospodaření podniku Lesy ČR jsme psali:

Ostrahu objektů Obrany budou nadále zajišťovat Vojenské lesy a statky. Za 700 mio na… 

O post generálního ředitele Lesů ČR usiluje 11 uchazečů 

Ministr zemědělství v demisi odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda 

Lesy ČR letos očekávají dramatický propad zisku 

ÚOHS: Lesy ČR dostaly téměř půlmilionovou pokutu 

„Prokletá“ Ostravice. Lesy ČR musí zaplatit 175 tisíc za špatné hospodaření dodavatele 

Energetické firmy se bouří proti tomu, jak Lesy ČR vyčíslují škody na porostech 

Lesy ČR mají problém, hrozí jim pokuta až 5 milionů korun 

Poslanci zemědělského výboru nemají jednotný názor na miliardový tendr státního podniku Lesy ČR 

Rittiga ve firmě Lesy ČR nahradila Babišova Mafra, vyplynulo z Otázek Václava Moravce