Nokia Technologies představí virtuální realitu a prodá HERE

Nokia Technologies se chce pustit do virtuální reality. Na příští týden ohlásila do Los Angeles, na níž představí svůj nový strategický projekt. 

Nokia podle zdrojů webu Re/Code chystá nějaký produkt z oblasti virtuální reality, není ale vůbec jasné oč by mělo jít. Zdroje mluví pouze o tom, že půjde o konzumní hardware, který už evidentně nebude určen pouze pro čínský trh. Právě na čínském trhu si mimochodem elektronická divize Nokie vede nad očekávání dobře. Třeba tablet Nokia N1, který byl představen v minulém roce, se prodává pouze na čínském trhu; z technologického hlediska se jedná o mutanta s operačním systémem Android s nástavbou Nokia Z.

Nokia Technologie je jádrem, které ve Finsku zůstalo poté, co telefonní divizi společnosti odkoupil americký Microsoft. Nutno poznamenat, že na tom vydělala spíš Nokia než kupec. Největší světový výrobce počítačového softwaru vykázal v posledním čtvrtletí svého finančního roku v důsledku odpisů v divizi Nokia a kvůli propouštění čistou ztrátu 3,2 miliardy dolarů. Tržby Microsoftu klesly meziročně o pět procent na 22,2 miliardy dolarů. Akcie společnosti se po zprávě snížily o 3,5 procenta.

Nokia Technologies si oproti tomu vede dobře a chystá prodej své mapové divize Here. Divize se bude prodávat konsorciu tří významných německých automobilek – BMW, Audi a Daimler. Prodejní cena má dosáhnout 2,5 až 3 miliard eur a finální dohoda by mohla být dokončena koncem měsíce. Dotažení smlouvy momentálně drhne na patentech. Nokia si chce totiž nějaké ponechat, ale automobilky chtějí samozřejmě práva na všechny patenty. Nokia si chce prodejem uvolnit ruce, aby se mohla plně soustředit na dodávky mobilních technologií operátorům.

Podle důvěrných informací se ale má smlouva uzavřít na částce 2,7 miliardy eur a zbývá prý už jen doladit některé poslední detaily. Jakmile dojde k prodeji, německé automobilky jsou připravené přijmout mezi sebe i ostatní, například: Fiat Chrysler Automobiles NV, Renault SA, PSA Peugot Citroën, Ford, Toyotu či General Motors.

-of-