Nekončící trable s IT systémy na MPSV pokračují, EKIS bude nejdříve za půl roku

Senior pracující na počítači. Ilustrační foto: www.pixabay.com,

Zaměstnanci Úřadu práce ČR a nadřízeného Ministerstva práce a sociálních věcí budou mít perný květen 2018. Čeká je totiž mimořádná účetní uzávěrka kvůli nasazení nového Ekonomického informačního systému. Ten měl přitom fungovat už od začátku roku, později byl termín odsunut „do voleb“ a posléze na konec roku 2017. Nic z toho však neplatí.

Několik posledních týdnů se v resortu MPSV téměř nemluví o ničem jiném, než o „prokletých IT systémech“, jejichž implementace se opět nestíhá podle původně stanovených harmonogramů. Jak od začátku roku upozorňujeme, vedení MPSV v čele s ministryní Michaelou Marksovou, ale především náměstkem pro IT Robertem Baxou a ředitelem ICT odboru Jiřím Károlym, nedokáže garantovat, že vysoutěžené termíny IT služev budou dodrženy. MPSV při vyhlášení zakázky v roce 2015 počítalo s maximální cenou 97, 2 milionu korun, vítězná firma Atos IT Solution Services nabídla 35.126.000, což byla nejnižší nabídková cena. Druhá nabídka v pořadí byla o 13 milionů vyšší.

„Systém tzv. správní ekonomiky rezortu MPSV byl připraven stejně “pečlivě” jako u jiných zadávacích řízení, připravovaných náměstkem Baxou. Tedy sám zadavatel nezná rozsah a strukturu problematiky a celé zadání tomu odpovídá. Proto systém EKIS není reálné nasadit v polovině roku 2018, dokonce není pravděpodobný ani termín konce roku 2018. Podobně jsou na tom i další projekty, které rozjel Robert Baxa,“ míní Bartošek.

 

Posledně dva jmenovaní nedávno rozhodli o tom, že Ekonomický informační systém (EKIS), který původně měl být v provozu již od začátku roku 2017, bude nasazen nejdříve v polovině roku 2018. Naposledy 19. října jsme informovali o tom, že problémy téměř 100milionové zakázky s názvem Podpora a rozvoj ekonomického informačního systému MPSV („EKIS“) jsou tak zásadní, že se nestihne ani další z několikrát odložených termínů.

„Dlouho byla ve hře varianta, že od ledna poběží stávající ekonomický systém i tento „nový“ EKIS od dodavatele Atos Solution and Services. Před několika dny však byla tato varianta zamítnuta a vedení MPSV rozhodlo o tom, že bude schůdnější půl roku fungovat na stávajícím systému a k polovině roku 2018 udělat mimořádnou účetní uzávěrku a přejít na nový systém,“ uvedl zdroj ED z MPSV, který si však z obav o své pracovní místo nepřál být jmenován.

Podle Jana Bartoška, místopředsedy KDU-ČSL a jednoho z místopředsedů končící poslanecké sněmovny,který dění na MPSV pečlivě sleduje, není termín poloviny roku 2018 reálný. Systém tzv. správní ekonomiky rezortu MPSV byl připraven stejně “pečlivě” jako u jiných zadávacích řízení, připravovaných náměstkem Baxou. Tedy sám zadavatel nezná rozsah a strukturu problematiky a celé zadání tomu odpovídá. Proto systém EKIS není reálné nasadit v polovině roku 2018, dokonce není pravděpodobný ani termín konce roku 2018. Podobně jsou na tom i další projekty, které rozjel Robert Baxa,“ míní Bartošek.

Problémem, který podle některých zdrojů dodavatelskou firmu zarazil, je rozsáhlost celého projektu. S nastavením ekonomického systému se totiž počítá i na Úřad práce ČR a jeho pobočky. To podle nich však v původní zadávací dokumentaci nebylo. Skutečnost je taková, že v zadávací dokumentaci, která je k nahlédnutí ZDE se hovoří jen o MPSV. Jestli je tím myšlen celý resort, nebo „jen“ ministerstvo není zřejmé. „Ministerstvo práce a sociálních věcí poptává podporu a rozvoj ekonomického informačnícho systému MPSV. Poptává tedy poskytovatele služeb k ekonomickému informačnímu systému MPSV a jeho jednotlivým modulům při zohlednění napojení na Integrovaný informační systém Státní pokladny, Informační systém o Státní službě a další nezbytná rozhraní vyplývající z povahy výkonu práce,“ uvádí se v zadávací dokumentaci.

Změny EKIS terčem kritiky NKÚ

Jenže právě časté změny ekonomického softwaru mohutně kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad. Včera vydal informaci o kontrole MPSV, při které našel nesrovnalosti v účetnictví za několik miliard korun. Přímo k systému EKIS se v kontrolním závěru píše: MPSV od roku 2011 třikrát měnilo ekonomický informační systém (dále také „EKIS“), jehož součástí je i systém pro vedení účetnictví. V roce 2016 došlo na MPSV k zatím poslední změně v EKIS. Od 1. 1. 2016 došlo k přechodu na EKIS SAP, který však od počátku nebyl řádně nastaven. … MPSV si je problémů v nastavení počátečních zůstatků vědomo,“ píší kontroloři na jednom místě. Na dalším uvádí: MPSV u výše uvedených účtů pohledávek a závazků nezjistilo jejich skutečný stav. Při přechodu na nový EKIS v rámci jednotlivých roků nebylo schopné určit, o jaké konkrétní pohledávky a závazky za jakými konkrétními subjekty se jedná, případně v rámci jakých účetních operací mají být tyto zůstatky zúčtovány. V důsledku toho pak nevytvořilo průkazné inventurní soupisy dle zákona o účetnictví a vyhlášky č. 270/2010 Sb., o inventarizaci majetku a závazků. Zůstatky výše uvedených účtů pohledávek a závazků k 31. 12. 2016 jsou proto neprůkazné,“ uvádí kontroloři ve své zprávě.

EKIS není jediný AIS, zaměstnanost se také posouvá

Stejné trable jako ekonomický systém provází vývoj a implementaci systému Zaměstnanost. V druhé polovině dubna jsme v textu Ministerstvo práce a sociálních věc nestíhá měnit své IT programy psali, že Atos IT Solution Services nestíhá připravit a otestovat aplikaci pro evidenci uchazečů o zaměstnání, včetně dalších modulů, tedy souhrnně označován jako Agendový informační systém (AIS) Zaměstnanost. Ta přitom měla běžet od začátku tohoto roku. Podle původního harmonogramu, který byl součástí zadávací dokumentace veřejné zakázky v roce 2015 se k tomu firma zavázala. Na jednom z předcházejících jednání výboru v lednu 2016 přitom náměstek MPSV Robert Baxa sliboval, že termín leden 2017 se určitě stihne. O tři měsíce později musel ředitel IT odboru MPSV Jiří Károly přiznat, že systém není připraven. Před rozladěnými poslanci tvrdil, že vše začne fungovat v listopadu tohoto roku. To se také nestihlo.

Posledním termínem je tedy polovina roku 2018. Jisté je, že ministryně Marksová u toho nebude, , jestli náměstek Baxa a ředitel Károly ano, ukáže následujících několik týdnů. Každopádně ani odborníci vybraní ministryní za ČSSD si s problematickými IT systémy v resortu nedokázali poradit. Otázkou je, zda to jejich nástupci svedou.

Jiří Reichl

 

O IT systémech na MPSV jsme také psali:

Časté změny IT systémů MPSV tepe i NKÚ. Kontroloři našli nesrovnalosti za miliardy 

Den před volbami: sliby MPSV nejsou dodrženy, systém zaměstnanost nefunguje, EKIS posunou o rok 

Náměstek MPSV Baxa: řídíme resortní IT, ale odpovídají jednotlivé podřízené organizace 8.5.2017

ROZHOVOR o IT systémech na MPSV a ČSSZ s Robertem Baxou, náměstkem ministryně Marksové 8.5.2017

MPSV postupuje v oblasti IT nebezpečně, upozorňuje místopředseda sněmovny Bartošek 27.4.2017

Ministerstvo práce a sociálních věc nestíhá měnit své IT programy 

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky

MPSV se výrazně komplikuje tendr na dávky 

MPSV a ČSSZ neplní vlastní termíny. Hazardují s výplatou důchodů od ledna 2018 26.5.2017

ČSSZ má složitý interní systém. Nestíhá proto soutěžit zakázky 26.4.2017

Dvě zakázky „z ruky“ bez tendru z MPSV. Miliarda a 35 milionů. 23.12.2016