Nastane zlom v migrační politice EU? Vláda podpoří návrh, který bude vracet imigranty bez šance na azyl

Na konci příštího týdne se sejde Evropská rada. Jejím hlavním tématem bude migrace. Nejzajímavějším tématem pro ČR bude migrace, mělo se hledat konsensuální řešení. Dalším bodem je bezpečnost a obrana. Politici se budou věnovat také digitální agendě a vnějším vztahům, především americkým clům a Íránské dohodě.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař dnes před poslanci Výboru pro evropské záležitosti řekl, že na nadcházející evropské radě budou zástupci České republiky prosazovat aby imigranti, kteří nemají jasnou šanci uspět v azylovém řízení, byli rychle navraceni do svých zemí. „Tento návrh předpokládá, že by ani nebylo zahajováno azylové řízení, které je velice dlouhé. Pokud dojde k odsouhlasení Rady, bude to v souladu s tím, co ČR prosazuje tři roky a znamenalo by to velký úspěch a posílení pozice České republiky. Od začátku krize jsme vyslali 1500 odborníků na pomoc zatíženým zemím,“ řekl poslancům Výboru pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.

Místopředseda výboru  Lubomír Volný (SPD) řekl, je příjemné sledovat, jak myšlenky, které s kolegy formulovali před dvěma až třemi lety nyní přejímá vláda. Zajímalo ho, zda ČR bude podporovat princip australského modelu? Na to však Chmelař odpověděl celkem vyhýbavě, avšak poslanec Volný na odpovědi trval.

Chmelař tedy upřesnil, že ČR dlouhodobě podporuje venkovní řešení. Tedy nalezení bezpečných přístavů na africkém kontinentu, kam budou moci být vraceny lodě s imigranty. Ani to však poslance SPD Volného neuspokojilo a chtěl vědět, jestli vláda podporuje kroky Itálie, která v minulém týdnu odmítla do svého přístavu pustit loď Aquarius s několika sty uprchlíky. Ta nakonec zakotvila ve Španělsku. „Je to jasný nátlak na EU a EK, aby pomohla Itálii situaci řešit. Souhlasíte s tím a podpoří Česká republika tento postoj?“ ptal se místopředseda výboru.

Předseda výboru Ondřej Benešík vstoupil do debaty a vysvětlil, že Evropa se snaží dojednat přístavy mimo EU, aby bylo možné lodě někam posílat. S tím nakonec souhlasil i Chmelař a řekl, že ČR bude podporovat takové řešení.

 

Jiří Reichl