Mládek míří s podnikateli do Íránu. Česko podepíše dohodu o hospodářské spolupráci

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zavítá 16. ledna s podnikatelskou misí do Íránu. Česko u této příležitosti s islámskou republikou podepíše dohodu o hospodářské spolupráci.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek bude součástí podnikatelské mise, která ve dnech 16. až 19. ledna zavítá do Teheránu. Součástí této pracovní návštěvy bude také podpis dohody o hospodářské spolupráci mezi Českou republikou a Íránskou islámskou republikou.

Návrh dohody předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu vládě již v prosinci minulého roku. Ministerstvo podpis takové dohody obhajuje tím, že v současné době mezi Českou republikou a Íránem neexistuje žádná dohoda, která by komplexně upravovala oblast hospodářské spolupráce.

Cílem dohody je dlouhodobá podpora výměny informací a spolupráce „při zvyšování povědomí o obchodních a investičních příležitostech trhů obou zemí, při identifikaci oblastí, jež jsou zvláště perspektivní z pohledu dalšího rozvoje vzájemné spolupráce, a definování konkrétních kroků, jejichž prostřednictvím by měly být naplňovány záměry smluvních stran v ekonomické dimenzi,“ píše se ve vládním materiálu.

Na základě dohody o hospodářské spolupráci budou obě země spolupracovat především formou výměny informací o stávajících příležitostech jak v oblasti obchodu, tak investic. Dohoda také směřuje k ustanovení Společné komise pro hospodářskou spolupráci.

Poslední obdobný akt se datuje do roku 1995, kdy šlo o financování výstavby dvou bloků jaderné elektrárny v Íránshahru. V posledních letech také klesá objem vývozu Česka do Íránu. Je to i kvůli sankcím, které jsou na určitá odvětví ve vztahu k obchodu s Íránem uvaleny.

Ačkoli se v posledních málo týdnech spekulovalo, že by se proces odbourávání sankcí USA vůči Íránu mohl rozeběhnout již zkraje tohoto roku, nyní se ukazuje, že americká administrativa připravuje uvalení sankcí nových. Jak informoval portál Wall Street Journal, Washington si jimi chce ověřit, zda Írán hodlá respektovat dodržení jaderné dohody, kterou mezi sebou obě země uzavřely vloni v červenci. Česká podnikatelská mise tak byla v tomto ohledu načasována právě do období, kdy vztahy Íránu a Západu mohou vstoupit do další napjaté fáze.

-usi-