Ministr záštit Jurečka má problém. Prověřuje jej policie

Marian Jurečka, ministr zemědělství, zdroj fotografie: eagri.cz

Dosluhující ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ředitel jeho kabinetu Vít Doležálek jsou prošetřováni policií kvůli udělování záštit na nejrůznější akce. Na přílišné utrácení erárních peněz k tomuto – obvykle čestnému institutu – upozornil v září Ekonomický deník.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují od minulého týdne trestní oznámení podané na ministra zemědělství Mariana Jurečku a šéfa jeho kabinetu Víta Doležálka. Podle deníku Právo, který na trestní oznámení upozornil v sobotu, se k jeho podání hlásí dvě úřednice ministerstva.

Autorky oznámení podle tvrdí, že některé záštity s finančním plněním, které ministr poskytl, nemají vůbec k resortu zemědělství žádný vztah. „Dle nás se každoročně jedná o desítky takových smluv,nad rámec‘ zákona. Sdělujeme, že tyto záštity připravoval především Vít Doležálek, zároveň nás na pracovišti ministerstva zemědělství tímto úkoloval,“ napsaly podle Práva oznamovatelky. Zároveň doporučily, aby policisté a žalobci zkontrolovali především záštity v rozmezí od třiceti do padesáti tisíc korun. Podle propočtů Ekonomického deníku jde o 262 smluv.

Úřednice ve svém trestním oznámení navíc pro svou podporu uvádějí také linky na zářijové články Ekonomického deníku

Na podivné praktiky při udělování záštit upozornil Ekonomický deník 18. září textem Ministr záštit Jurečka – od začátku roku rozdal 9 a čtvrt milionu korun, kdy jsme napsali, že Jurečka udělil od začátku roku více než jednu záštitu denně, včetně sobot, nedělí a svátků. „Od začátku roku udělil ministr Marian Jurečka 301 záštit. Celková částka, která v tomto roce na záštity šla, je 9.295.000 korun,“ uvedla tehdy Markéta Ježková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství (MZe).

Když jsme praxi na MZe porovnali s jinými ministerstvy, vyšlo nám, že je Jurečka skutečným premiantem. Navíc – na rozdíl od běžně užívané praxe – se ve smlouvě k záštitám výslovně uvádí, že na propagačních materiálech k podpořené akci musí být uvedeno, že se koná pod osobní záštitou ministra, nikoliv ministerstva.

Ze zaslaných odpovědí jednotlivých úřadů vyplynulo, že 301 záštit je opravdu rekordních – druhé nejvyšší pořadí co do počtu je ministerstvo kultury, které udělilo 202 záštit, následuje školství se 118, MPO se 109 a místní rozvoj se 100 záštitami. Zatímco v počtu záštit tedy Jurečkovo Ministerstvo zemědělství ČR vede „jen“ o třetinu, v množství udělených peněz téměř 30ti násobně. Jediný úřad (kromě ministerstva zemědělství) uvedl, že k záštitám může být udělena finanční podpora. „Pan ministr uděluje záštity Ministerstva průmyslu a obchodu. Letos bylo na MPO doručeno 125 žádostí o udělení záštity, 16 bylo odmítnuto a 109 bylo vyhověno. S udělením záštity může být spojeno s finančním plněním. Za rok 2017 se jedná o částku 322.600,- korun,“ uvedl Kryštof Čeřovský z tiskového oddělení MPO s tím, že přehled všech udělených záštit je uveden na tomto linku .

Hanácký rodák Jurečka přitom při rozdávání záštit (a peněz k nim) neopomenul na svůrodný kraj. Například výstaviště Flora Olomouc dostalo přímo od ministra nejméně 300 tisíc korun. V seznamu dokumentů, které vygeneroval registr smluv, je olomoucké výstaviště zmíněno třikrát – Flora Olomouc – jarní etapaFlora Olomouc – letní etapa a Flora Olomouc – podzimní etapa. Ministerská podpora je vázána na položku reklama. Mimo to Jurečka podpořil 100 tisíci korun například akci HANÁCKÉ WOODSTOCK & BYSTŘICKÉ PIVNÍ SALON ve Velké Bystřici, či Slavnosti levandule v Bezděkově. Devadesát tisíc dal na Přerovské pivní slavnosti ve svém rodném městě. Kompletní přehled ministerských dotací pro Jurečkův volební kraj najdete ZDE.

Trestní oznámení bylo podáno 16. října na středočeské státní zastupitelství, které je jako věcně nepříslušné předalo do Prahy. Dokument pak pražská policie předala specializovanému celostátnímu útvaru NCOZ, který podobné záležitosti prošetřuje. O masivním udělování záštit se na ministerstvu podle interních zdrojů mluvilo už několik měsíců. Načasování podání trestního oznámení – více než dva měsíce po našem prvním článku, kdy bylo jasné, že už to není jen interní záležitost Ministerstva zemědělství ČR, tak budí dojem, že bylo naplánováno na dobu po volbách. Napovídá tomu i skutečnost, že státní úřednice – či jejich právní poradce – se znalostí věcné příslušnosti celostátního úřadu – podali trestní oznámení na místně nepříslušné státní zastupitelství. Museli si být přitom vědomi toho, že předání písemnosti zabere těch několik pracovních dnů, které zbývaly do voleb.

Jiří Reichl

O hospodaření MZe pod Jurečkovým vedením jsme například psali:

Ministr záštit Jurečka – od začátku roku rozdal 9 a čtvrt milionu korun