Mezinárodní konference ÚOHS o veřejné podpoře – sledujeme online

Místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Solský. Foto: Jiří Reichl

V Brně v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dnes začala dvoudenní mezinárodní konference zabývající se veřejnou podporou. Téměř dvě stovky účastníků budou diskutovat o významné tržní síle, investiční podpoře výzkumu, vývoje a inovací a o podpoře infrastrukturních projektů. Mezi řečníky jsou zástupci Evropské komise, Rakouska a Slovenska.

Opravy infrastrukturních projektů a investice do vědecké oblasti. To jsou hlavní panely mezinárodní konference o veřejné podpoře Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která se koná dnes a zítra v Brně. Dalšími tématy budou aktuální rozhodnutí Evropské komise a také příklady dobré praxe ve financování vodohospodářské infrastruktury.

Konferenci zahájil místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který shrnul činnost jemu podřízeného Oddělení veřejné podpory v loňském roce.

Výsledky činnosti Oddělení veřejné podpory ÚOHS. Zdroj: Konference o veřejné podpoře 2017

Solský mezi jinými případy vyzdvihl případy, kdy Evropská komise schválila podporu por Českou poštu za uplynulé období a také podporu pro projekt provozu datových schránek (psali jsme v únorovém textu Evropská komise schválila státní podporu pro Českou poštu na datové schránky a poštovní služby).

O vyjednávání ÚOHS s Evropskou komisí jsme vydali v březnu rozhovor s místopředsedou Solským. „Specifické bylo řízení hned v několika ohledech. Jednak předmětem podpory – jedná se o služby, které mají celospolečenský dosah. Nikdy předtím podporu v tomto odvětví ÚOHS ani jiný český státní orgán s Evropskou komisí neřešil. Případy tohoto typu přitom patří i na úrovni Evropské komise k těm nejsložitějším. Proto i přes četná rozhodnutí vyžaduje Evropská komise v těchto případech nejdříve tzv. prenotifikaci (tj. fáze jednání s Evropskou komisí před podáním formální žádosti o posouzení podpory). Dále bylo specifické také to, že se řešil nejen jeden záměr podpory pro stejného příjemce, ale hned dva, a navíc vstoupily do řízení zmíněné stížnosti. Konečně nelze nezmínit i to, že podpora byla specifická svojí výší, a tedy i rozsahem možných hospodářských důsledků pro příjemce, pokud by ji Evropská komise neschválila,“ řekl mimo jiné v rozhovoru Solský.

Poté nastínil úkoly, které zmiňované oddělení čekají příští rok.

 

Podívejte se na galerii z mezinárodní konference:

Jiří Reichl, Věra Staňková