„Made in China“ už nemá být synonymem pro šunty

Čína chce změnit svou pověst země, která vyrábí nekvalitní zboží, a která nedokáže chránit autorská ani licenční práva.

„Made in China“ je slovním spojením, které je často používáno u zboží levného, které je nevalné kvality. To se však začíná postupně měnit.  Čína totiž nejen přestává být levnou zemí pro řadu nadnárodních společností, které vrací svou výrobu do svých domovských zemí (nebo ji přesouvají do dalších chudších zemích), ale i místní výrobci se snaží postupně vyrábět zboží s vyšší přidanou hodnotou:  „Svět potřebuje tyto levné a dostupné produkty. Obsazujeme trhy a zároveň akumulujeme kapitál…Nyní je čas, abychom začali inovovat,uvedl Justin Lin, profesor Peking University na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. „Japonsko bylo také v 50. letech synonymem pro levné produkty,“ dodal Lin s tím, že čínské společnosti už v mnoha zemích zlepšují reputaci svých produktů.

Vládní politika Číny je proto zaměřená na investice do univerzit, které by měly zastavit odliv mozků. A některé čínské společnosti (Huawei, Xiaomi) jsou velmi dravé a daří se jim získávat západní trhy, které jsou zaměřeny z velké části na kvalitu.

Značka „Made in China“ bude muset vyřešit padělky

Čína ale také začíná být úspěšná v některých internetových službách: „Když se podíváte na WeChat (populární čínská sociální síť), tak je daleko za tím, co vzniklo v USA. Facebook se snaží tuto službu jen usilovně dohánět,“ řekla Amy Wilkinson, která přednáší na Stanford University.

Změna také přechází zevnitř Číny, některé problémy se totiž začínají urychleně řešit, především se jedná o množící se padělky zboží:  „Někteří čínští podnikatelé tvrdí, že jim jiní čínští podnikatelé ukradli jejich nápad a potřebuji ochranu,“ uvedla také Wilkinson. Některé známé značky jsou však překvapeny tím, že jsou schopny v Číně nejen vyrábět věci levně, ale také kvalitně. Příkladem je luxusní značka Prada, která značnou část výroby přesunula právě do Číny. „Dříve nebo později se to stane u všech, protože čínští výrobci jsou fakt dobří,“ uvedla Miuccia Prada, spoluvlastnice značky.

Arsen Lazarevič