Lidovci a KSČM navrhují zakázat reklamu na spotřebitelské úvěry

zdroj: web KDU-ČSL

Poslanci KDU-ČSL navrhují úplný zákaz reklamy na spotřebitelské úvěry. Týkat by se měl reklam v televizi, rozhlase i tisku, dále pak online reklam. Podle poslance KDU-ČSL Marka Výborného má mít návrh zvláště preventivní dopad a přímo souvisí s aktuálně projednávanou novelou insolvenčního zákona. Jeho cílem je pomoci především lidem, kteří se ocitli ve finanční tísni – ti se totiž často ovlivněni reklamou pro půjčku impulzivně rozhodnou, aniž by měli dostatek informací o úrocích či sankcích za neplacení. Lidovci proto navrhují změnu zákona o reklamě, která by tento zákaz zavedla. Podobný návrh předložila před týdnem KSČM.

Výjimku by podle lidovců měly dostat reklamy na úvěry na bydlení. „Reklamy často mluví o rychlých a snadných půjčkách. Půjčte si ještě dnes nebo peníze do hodiny – to jsou typické příklady nátlaku u reklam na spotřebitelské úvěry, kvůli kterému lidé mnohdy jednají impulzivně,“ vysvětluje poslanec Marek Výborný. Podle něj si lidé často kvůli dobře zacíleným reklamám své jednání dostatečně nepromyslí a neseznámí se například s podmínkami půjček jako je výše úroků nebo pokuty při neplacení. „Lidé se tak čím dál častěji dostávají do dluhových pastí a řeší splacení jedné půjčky jiným úvěrem. A to je velmi špatné řešení. V KDU-ČSL jako jednu z možností, jak tomu zabránit, vidíme právě omezení reklam na půjčky,“ dodal Výborný.

Výborný upozornil, že exekucím v současnosti v Česku čelí kolem 900.000 lidí. „Nestačí pouze novelizovat způsob a systém oddlužení těch, kteří se dostali do těchto problémů, ale je třeba pracovat také na prevenci. Jako součást té prevence vidíme také omezení reklamy na spotřebitelské úvěry,“ řekl.

Návrh novely KDU-ČSL obsahuje jednu výjimku, a to reklamu na úvěry na bydlení. Ty jsou podle předkladatelů už nyní dostatečně regulovány – úvěr poskytuje stavební spořitelna podle zákona o stavebním spoření. Navíc je potřeba, aby byl úvěr zajištěn nemovitostí. Návrh také ponechává možnost umístit reklamu na půjčky v provozovnách, které jsou k tomu určené, případně ji spojit se sponzoringem veřejně prospěšných aktivit. Poskytovatelé úvěru si tak stále budou moct umístit reklamu do svých výloh.

S podobným návrhem přišli miniulý týden i komunisté. Podle novely by za porušení zákazu hrozila podle předlohy až dvoumilionová sankce.

„Reklamy vyvolávají dojem snadného získání finančních prostředků s malým rizikem dopadů a důsledků s tím spojených. V situaci, kdy je v České republice vysoká zadluženost s důsledky vysokého počtu exekucí, se jeví jako potřebné tento druh reklam zásadním způsobem omezit,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Restrikce by se podle novely nevztahovala jen na publikace v obchodních prostorách bank a nebankovních finančních společností, které informují o nabízených finančních produktech.

Česká justice (epa)