Lesy České republiky: státní podnik nebo rodinná firma?

Generální ředitel státního podniku Lesy České republiky má opět co vysvětlovat. Po medializaci zakázky pro Mafru vyšlo najevo, že zaměstnává svou ženu.

Daniel Szórád, generální ředitel státního podniku Lesy České republiky má opět co vysvětlovat. Jen několik dní poté, co se médii prohnala zpráva o zadání půlmilionové zakázky pro Babišovu Mafru se Ekonomickému deníku podařilo zjistit, že státní firma od začátku září zaměstnává Renatu Szórádovou, manželku generálního ředitele.

Informaci Ekonomickému deníku potvrdila mluvčí Lesů České republiky, Eva Jouklová. „Paní Renata Szórádová u Lesů České republiky pracuje od 1. 9. 2015 na pozici grafika. Vystudovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně, obor multimédia a design, takže je plně kvalifikovaná,“ sdělila Ekonomickému deníku Jouklová.

„Do náplně její práce patří: předtisková příprava a tvorba grafik pro firemní tiskoviny (kalendáře, PF a podobně), grafika potisků vybraných reklamních předmětů, tvorba grafik a celkového layoutu brožur, příloh do tištěných médií apod., kreativní práce na tvorbě soutěží, pracovních listů a dalších v rámci lesní pedagogiky, spolupráce na grafikách pro časopis Lesu zdar,“ dodala mluvčí státního podniku.

Ekonomický deník dostal rovněž informaci, týkající se mzdového ohodnocení Renaty Szórádové. „Měsíčně jí byla vyměřena hrubá mzda: 25 000 korun, přičemž základní průměrná měsíční mzda všech technicko-hospodářských pracovníků Lesů ČR činí: 27 262 korun,“ sdělila Ekonomickému deníku Eva Jouklová.

Kolem Lesů České republiky se v poslední době vynořilo několik otazníků, zda tento státní podnik nakládá se svými financemi efektivně. O některých informoval Ekonomický deník, jako například o výdajích státního podniku na informační a komunikační technologie, kde LČR za tento rok utratí nejméně čtvrt miliardy korun, nebo o nákupu uniforem za 20 milionů korun bez vyhlášení výběrového řízení. O půlmilionové zakázce pro Babišovu Mafru na distribuci papírového časopisu byla pro změnu řeč v pořadu Otázky Václava Moravce. Tuto informaci přinesl portál Česká justice.

-usi-