Končí náměstek pražské policie, který má pod sebou vyšetřování Čapího hnízda. Spekuluje se o přestupu na Policejní prezídium

V dohledné době by měl skončit na postu náměstka pražské policejní správy policejní matador Ivan Smékal. Ekonomickému deníku to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů, Smékal sám se k těmto poznatkům nevyjádřil. V bezpečnostní komunitě běží informace, že by Smékal mohl zamířit na Policejní prezídium. Dosavadní aktuální horký favorit na šéfa sboru s přijetím nabídky váhá.

Letitý známý detektiv pražské kriminální policie plukovník Ivan Smékal a nynější náměstek pražské policejní správy pro službu kriminální policie a vyšetřování by měl ke konci roku skončit ve své funkci. Ekonomický deník tuto informaci získal z několika na sobě nezávislých zdrojů. Sám Smékal se k otázkám Ekonomického deníku ohledně konci v centrále pražské policie v Kongresové ulici nevyjádřil. Vaše otázky jsem předal panu plukovníku Smékalovi. Předesílám, že je pouze na něm, zda vám odpoví či nikoli, neboť nemá žádnou povinnost svěřovat se se svým soukromím. Děkuji za pochopení,“ zareagoval na prosbu o předání dotazů mluvčí pražské policejní správy Tomáš Hulan. Od Smékala už pak žádná reakce nepřišla.

Co přesně bude se Smékalem po odchodu z funkce, jestli v policii zůstává nebo skončí, není dosud přesně známo. V bezpečnostní komunitě se ale objevují poznatky, že by mohl zamířit na Policejní prezídium. A podle některých interních spekulací dokonce na post nejvyšší, protože dosavadní policejní velitel Tomáš Tuhý  zamíří podle dřívějších informací Ekonomického deníku zakrátko na pozici velvyslance na Slovensku. Horkým kandidátem na tento post je už delší čas ředitel pardubické policie Jan Švejdar, který v minulosti vedl službu kriminální policie a vyšetřování při Policejním prezídiu. „Jan Švejdar není pevně rozhodnutý, váhá,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden z oslovených důvěryhodných zdrojů, který si přál zůstat v anonymitě.

Plukovník Ivan Smékal na postu končí podle zdrojů z policejního prostředí prý kvůli nekomfortní komunikaci s novým šéfem pražské policie – „mladou krví“, taktéž plukovníkem, Janem Ptáčkem. Smékal v minulosti vedl pražské vyšetřovatele, je znám díky objasnění řady závažných případů. Aktuálně pod něj spadá například vyšetřování kauzy údajného dotačního podvodu, známé pod názvem Čapí hnízdo. To se protahuje, obvinění některých podezřelých bylo zastaveno. Pražská policie by měla vyšetřovat i podezření stamilionové, pravděpodobně fiktivní, reklamy na Čapí hnízdo, ale tam vyšetřování vázne ještě více. O vyšetřovatele, kteří na případu pracují, se podle informací Ekonomického deníku před prázdninami začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů.

-hrb-