Jeden obviněný, druhý svědek. Jak se případ „ochrany podnikatelů“ dotkl bývalých poradců ministra vnitra

Bývalý dlouholetý detektiv ÚOKFK je vyšetřován Generální inspekcí bezpečnostních sborů.

Případ údajné ochrany severomoravských podnikatelů zasáhl tvrdě i do politické sféry. Někdejší poslanec ČSSD a poradce ministra vnitra Radim Turek v něm vypovídal jako svědek. Dalšího poradce ministra vnitra, někdejšího lídra Strany práv občanů, a dnes zastupitele Bohumína, Martina Schuberta za Nezávislé, Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá.

Připomeňme, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) před pár měsíci obvinila bývalého vysokého policejního důstojníka a manažera bezpečnosti České spořitelny Jindřicha Láta kvůli podezření z majetkové trestné činnosti a korupčnímu jednání. Lát měl podle inspektorů ještě jako policista některým podnikatelům z Ostravska slibovat za peníze dohled nad průběhem vyšetřování případů. Vyšetřovatelé v této spletité kauze rozplétají vícero pokusů o ovlivnění, například státního zástupce. Pět lidí už bylo obviněno vloni na jaře. Jindřich Lát i další obvinění si ale proti stíhání podali stížnost, Nejvyšší státní zastupitelství jim vyhovělo a stíhání v září zrušilo.

Z čeho GIBS viní Jindřicha Láta Ekonomický deník podrobně popsal v předchozím článku. Čeho se měl dopustit někdejší lídr Strany práv občanů a poradce ministra vnitra úřednické vlády Martina Peciny Martin Schubert? Podnikatel z Ostravska Radomír Prus byl z obavy před trestním stíháním v roce 2013 na útěku a skrýval se na Seychelských ostrovech. Jeho známý, další podnikatel Ladislav Tesařík, který byl v úzkém kontaktu s detektivem Jindřichem Látem, policistu informoval o tom, že je proti Prusovi vedeno stíhání kvůli dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Láta pak měl podle policejních dokumentů požádat, aby působil na detektivy a státní zástupce, aby vyšetřování Pruse probíhalo podle zákona. Bývalý celník a nynější politik Martin Schubert, do hry vstoupil ještě před tím.

Tesařík se se Schubertem potkal v Ostravě už na jaře 2013. Schubert měl Tesaříkovi sdělit, že jeho známý Radomír Prus má problém s protikorupční policií v Ostravě, která se ho snaží delší čas vydírat. Podle Schuberta měl mít Prus firmu na zpracování plastů a ve firmě došlo ke zneužití dotací. Schubert Tesaříka požádal o pomoc, aby ono údajné vydírání přestalo. Zhruba za týden se Tesařík sešel s Jindřichem Látem a zeptal se ho, jestli by bylo možné Prusovi nějak pomoci. Lát se mu měl pár dní na to ozvat, že oslovil státního zástupce, dozorujícího Prusův případ s tím, a že to půjde za půl milionu korun. Schubert pak informaci předal dál.

Schubert pak měl Tesaříkovi po několika dnech v obchodním centru v Ostravě předat obálku s půl milionem korun, která pak měla Tesaříkovým prostřednistvím doputovat k Látovi. „S Látem byl tehdy v častém kontaktu a nebylo pro něj nic výjimečného se s ním setkat a předávat mu peníze,“ stojí v materiálech z vyšetřování, které měl Ekonomický deník možnost prostudovat.

Schubertovi, který začal později pracovat na ministerstvu vnitra pak za čas Tesařík řekl, že půl milionu předal právě Látovi. Na ministerstvu v té době vznikal tým Progres kvůli strategii boje s daňovými úniky a Tesařík tehdy Láta do týmu Schubertovi doporučil.

Schubert měl ještě také předat 40 tisíc korun spojce, která vezla Radomírovi Prusovi na Seychely flashdisk s kontaktní emailovou adresou, která měla sloužit ke skryté komunikaci.

3 miliony

Později měl podle dokumentů vyšetřovatelů Jindřich Lát požadovat ještě 2 miliony korun. Radomír Prus pak popsal, jak jeho bratr Libor předal Schubertovi ve dvou splátkách 3 miliony korun, přičemž 2 miliony měly být určeny pro policisty a milion pro Schuberta. Tato částka měla posloužit k tomu, že policie a státní zastupitelství proti Prusovi a jeho spolupracovníkům povedou trestní řízení zákonným a standardním způsobem a zahájí trestní řízení proti řediteli Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Břetislavu Šafarčíkovi. „Ta částka 3 miliony byla určena pro to, aby policie řádně konala, tedy byla za to, aby Šafarčík a ti další byli zavřeni. Bylo to nastoleno tak, že policie o nich ví, ale že má hodně práce a pokud zaplatím, bude se Šafarčíkovi a spol. věnovat,“ prohlásil Radomír Prus. Se Schubertem tehdy komunikoval prostřednictvím Skypu a Schubert ho měl ujišťovat, že „se na tom pracuje, a že je vše na dobré cestě“.

Martin Schubert s Ekonomickým deníkem odmítl hovořit. Při výslechu řekl, že se s Radomírem Prusem zná, a že mu pomohl pořádat některá setkání v rámci prezidentské kampaně v jeho hotelu Excelsior v Horní Lomné. Připustil, že Prusovu věc řešil s lidmi z okolí prezidenta, ale dospěli k závěru, že není v kompetenci tuto věc řešit.

Celou záležitost prý vnímal jako poradenskou činnost a proto v obálkách doručoval nějaké podklady. Prý byl v inkriminované době časově zaneprázdněn a proto některé obálky přebírala jeho manželka a předávala Ladislavu Tesaříkovi. Tím prý pro něho celá záležitost s Prusem skončila. „Od Radomíra Pruse ani jeho bratra jsem žádné peníze nedostal, kontakty mezi Tesaříkem a bratry Prusovými jsme zprostředkoval z důvodu, že jsem chtěl Radomíru Prusovi pomoci. Já jsem z toho nic neměl. Já jsem osobně od bratra Radomíra Pruse žádné věci, jako například nějaké podklady či peníze nepřebíral a ani jsem nic takového Tesaříkovi osobně nedával. Jak jsem již řekl, šlo to přes mou kancelář, respektive přes mou manželku,“ prohlásil Schubert.  S Prusem pak udržoval kontakt i poté, a dovodil, že šlo zřejmě o peníze na letenky a za poradenskou činnost. Jeho výpověď ovšem vyvracejí bratři Prusové: Radomír, Libor a Alfréd. S tím, že se scházeli, a skutečně Schubertovi předali 3 miliony korun, což doložili výpisem z polské banky a výpisy z výběrů z české banky.

Turek ví, ale nepoví

Radim Turek v době, kdy zasedal v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (volební období 2002-2006). Foto: www.psp.cz

Na výslechu byl kvůli případu „ochrany podnikatelů“ i někdejší poslanec ČSSD a poradce ministra vnitra Radim turek. Ten potvrdil, že Jindřicha Láta i podnikatele Ladislava Tesaříka zná delší dobu. Tesařík mu prý měl někdy v roce 2011 nebo 2012 říci, že Látovi platí, ale nikdy neřekl, o jaké částky se mělo jednat, jak dlouho měl platit, ani zda se jednalo o pravidelné platby. Z Tesaříkova vyjádření ale pochopil, že se jedná o dlouhodobou záležitost trvající spíše roky. Tesařík se mu měl svěřit, že za ním Lát chodil, a že z něj má strach, protože mu měl Lát „pohrozit, že s ním bude zle, a že on (Lát) to zařídí, že s ním zatočí“. Turek dále uvedl, že podle Tesaříka sed Lát vždycky objevil, vystrašil ho a vyhrožoval mu. Turek vyšetřovatelům řekl, že on sám Látovi nikdy žádné peníze nepředával. Na otázku, jestli má nějaké informace o tom, že by Lát požadoval peníze za takzvanou ochranu nebo za informace z trestních spisů, že „on sám o jedné takové osobě ví, ale její jméno odmítá sdělit“. Turek také doplnil, že se o penězích od Radomíra Pruse, které měly putovat k Látovi dozvěděl od Ladislava Tesaříka a později z dopisu, který Prus adresoval prezidenstké kanceláři, a který mu Tesařík ukázal.

Radim Turek Ekonomickému deníku řekl, že celá kauza je o rozsáhlém utajovaném šetření závažné trestné činnosti některých severomoravských policistů, kteří měli vydírat a zastrašovat podnikatele.  „Bohužel potom přišla naprosto nešťastná, a z mého pohledu špatně zorganizovaná policejní reforma. Já jsem v té době byl poradcem přes bezpečnost a velice jsem ji kritizoval, protože jsem se bál zhacení těchto velice utajovaných kauz. Toto je jeden z případu, který vypadá, že to rozsáhlé šetření spadlo zcela pod stůl kvůli tomu, že od policie odešli vyšetřovatelé, kteří se na tom v utajení podíleli,“ tvrdí Turek. Turek podotkl, že si není jistý tím, že jde vyšetřování správným směrem. „Protože se někteří poškození stávají obviněnými. Nejsem si už jistý ničím. Kvůli tomu se k tomu nechci konkrétně vyjadřovat. To vyšetřování bylo mnohem širší. Historicky pana Láta samozřejmě znám, to nepopírám, jako svědek jsem i vypovídal,“ řekl Ekonomickému deníku Radim Turek. K Martinovi Schubertovi se nechtěl vyjadřovat. „Já jsem se nakonec rozešel s ministrem vnitra (Milanem Chovancem – pozn. red.) a premiérem (Bohuslavem Sobotkou – pozn. red.) a opustil jsem i sociální demokracii. To byl jeden z důvodů, zpackaná policejní reforma,“ tvrdí Turek. Podle Turka v systému, který na severní Moravě fungoval, nebyl někdejší detektiv Jindřich Lát sám. „Tady se rozkrývala hydra, která se dala srovnat s Toflovým nebo Berdychovým gangem. Že se to zúžilo jenom na pana Láta je špatně,“ uzavřel Turek s tím, že jména dalších policistů, kteří měli poskytovat „ochranu podnikatelům“ nesdělí. O takzvané ochraně podnikatelů se v bezpečnostních kuloárech hovoří už delší dobu. Její počátky lze dohledat už v devadesátých létech minulého století. Paušální sumy za „ochranu“ měly podle neoficiálních informací Ekonomického měsíčně dosahovat až na 300 tisíc korun.

Jan Hrbáček