Izraelský kyberprůmysl vstoupil do kritické fáze

Přibližně jen polovina izraelských firem v kyberbezpečnostním průmyslu generuje zisk. Jen jedna z jedenácti má roční tržby přes 10 milionů dolarů.

Podle izraelského IVC výzkumného centra, které se zaměřuje na oblast high-tech průmyslu, existovalo v Izraeli ke konci roku 2015 téměř 430 společností, které se zabývají kybernetickou bezpečností. Přibližně jen polovina z nich vykázala za loňský rok zisk. Pouze každá jedenáctá taková společnost má roční tržby vyšší než 10 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Nacházíme se v kritickém bodě dalšího vývoje kyberbezpečnostního průmyslu v Izraeli,“ řekl Gadi Tirosh, jeden z manažerů jeruzalémské společnosti Venture Partners, která provozuje inkubátor pro kyberbezpečnostní start-upy v jihoizraelské Beerševě. „Zatímco během posledních tří let bylo naším hlavním úkolem najít perspektivní podnikatele v technologiích a vytvořit tak obří vlnu nových společností, dnes se zaměřujeme na to, abychom těmto firmám pomohli generovat zisky, jež jim zajistí existenci,“ dodal Tirosh.

Počet firem se na současných 430 dostal z nějakých 310 v roce 2010, odkdy vlády i společnosti po celém světě začaly výrazně čelit zvýšeným nároků na zabezpečení informací i IT operací. Izraelský premiér Netanjahu vytyčil jasnou prioritu pro Izrael, který se měl stát „světovým kybernetickým skleníkem“. Vláda krátce na to založila národní úřad pro kybernetiku a investovala do několika kybernetických společností.

Počet takových společností se zvětšil z 29 v roce 2012 na 70 v loňském roce a jejich tržby ve stejném období vzrostly z 65 milionů dolarů na 539 milionů. Průměrné financování vládou se ztrojnásobilo z 2,3 milionů dolarů na necelý 7 milionů.

Izrael také reguluje vývoz technologií v rámci kybernetického průmyslu a dohlíží, aby takové technologie nebyly v zahraničí využívány jako zbraně. Zatímco výzkumné centrum IVC očekávalo, že kyberbezpečnostní odvětví si udrží růst, nyní se ukazuje, že je další rozvoj přinejmenším na vážkách. „Jestliže do určité míry budete omezovat vývoz kybernetických technologií, pak je jasné, že počet obchodů se může mírně snížit,“ uzavřel Tirosh.

-usi-