Islámský stát zasáhl pád ropy i nálety

Pokles cen ropy společně a hromadné nálety USA a Ruska. To jsou hlavní důvody, proč se Islámský stát bude muset spolehnout především na daňové výnosy.

Islámský stát (IS) v současnosti prožívá obrovské finanční problémy. Zapojení Ruska na straně Bašára al-Asada způsobuje IS obrovské problémy. Aktivní jsou ve válce také Spojené státy. Počátkem ledna se na serveru USA TODAY objevila zpráva, že hromadné vojenské nálety osekaly výnosy Islámského státu z ropy z 1,3 milionů dolarů denně na méně než 1 milion dolarů. Uvedli to představitelé ministerstva zahraniční USA.

Poškození ropné infrastruktury a distribučních sítí způsobí výpadky a nedostatek pohonných hmot v oblastech kontrolovaných Islámským státem,“ řekl Amos Hochstein z ministerstva zahraničí, který je zvláštním velvyslancem pro energetické záležitosti. „Věřím, že můžeme dále pokračovat,“ řekl také Hochstein pro USA Today.

Islámský stát ztratil dokumenty o distribuci ropy

CIA také při květnovém náletu v minulém roce zabila válečníka Abu Sayyafa, od jeho prchající manželky také zajistit počítat s přibližně 7 terabytů dat, kde také byly informace o distribuci a prodeji ropy: „To je více informací než kolik jsme získali jedním útokem kdykoliv jindy,“ uvedl Hochstein podle kterého je IS pečlivá v evidenci a vydávání směrnic. „Byli to směšní byrokrati,“ řekl Hochstein. „Je tam soubor s pravidly a přikázáními na všechno,“ dodal.

Produkce ropy však může být ještě mnohem nižší a to z důvodů zapojení Ruska, které také začalo intezivně bombardovat konvoje. Spojené státy však konvoje bombardovat příliš nechtěly, především kvůli možným vysokým civilním ztrátám. Islámský stát tak musí investovat další peníze do nákupu nových vozidel a cisteren. To se mu ale nemusí vyplatit, především kvůli současnému pádu cen ropy, která poklesla pod 30 dolarů za barel s tím, že ze strany analytiků jsou vyhlídky na další pokles.

Čtěte více: ANALYTICI: ROPA MŮŽE BÝT I ZA 10 DOLARŮ ZA BAREL

Náklady na těžbu ropy a její rizikový převoz tak můžou být vyšší než by byly potenciální příjmy z prodeje. Je také nutné připomenout, že IS musí prodávat ropu výrazně levněji než jsou současné tržní ceny na světových trzích.

Arsen Lazarevič