IBM očekává v letošním roce horší výsledky. Kvůli cloudům a silnému dolaru

Logo IBM

Společnost IBM očekává v roce 2016 horší výsledky. Bojuje s konkurencí cloudů a nepříznivým dopadem posilujícího dolaru.

Americký výrobce počítačů oznámil, že provozní zisk na akcii se v roce 2015 dosáhl 13,50 dolarů, zatímco analytici vesměs odhadovali, že bude o 1,5 dolaru vyšší. Posilující dolar je prý zodpovědný za více než 1dolarový úbytek zisku na akcii společnosti.

Finanční ředitel IBM Martin Schroeter komentoval výsledky s tím, že společnost měla výdaje spojené s investicemi do nových oblastí a poslední ukazatele hovoří, že se rozhodně vyplácí. „Řídíme náš byznys s dlouhodobým výhledem a v roce 2015 jsme udělali velký pokrok,“ sdělil Schroeter deníku Financial Times. „Podle toho, jak se nám investice zatím vracejí, jsme stále více přesvědčeni, že je tato strategie správná,“ dodal.

Předpovědi pro letošní rok ukazují, že zřejmě dojde k dalšímu poklesu zisku společnosti IBM o téměř 10 %. Letos se očekává, že IBM nevykáže zisk z kurzových rozdílů, na rozdíl od loňského roku. Akcie společnosti na zveřejnění předpovědi pro rok 2016 reagovaly téměř 5% oslabením.

Investoři stále nejsou přesvědčeni o tom, že obchodní strategie IBM se změnila dostatečně. „V roce 2015 jsme udělali hodně. Naše tržby klesly meziročně jen o 1 %, investovali jsme hodně do budoucnosti a vrátili jsme kapitál našim akcionářům. Zvětšili jsme také naši hrubou marži,“ řekl Schroeter portálu Marketwatch.com.

IBM do budoucna počítá s růstem tržeb i zisků v oblastech, které jsou pro společnost do budoucna strategické. Jedná se především o cloudové služby, mobilní zařízení nebo bezpečnostní software. Chce se tak připravit na očekávaný pokles v tradičních odvětvích jako výroba hardwaru.

Tato nová odvětví rostla v roce 2015 o 26 % a nyní tvoří více než třetinu tržeb celé společnosti, což je o 13 procentních bodů více než v roce 2013. Do roku 2018 by měly tyto nové sektory tvořit až 40 % tržeb celého IBM.

-usi-