GE chce používat drony k inspekci průmyslových zařízení

Dron. foto: wikimedia - By Clément Bucco-Lechat (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Americký konglomerát General Electric (GE) zahájil testování dronů a robotických vozítek při kontrole rafinérií, továren, železnic a dalších průmyslových zařízení. Podniky na celém světě vydávají na tyto kontroly kolem 40 miliard dolarů (934 miliard Kč) ročně, uvedla agentura Reuters.

Drony a robotická vozítka se mohou pohybovat okolo a uvnitř odlehlých nebo nebezpečných zařízení a přitom fotografují korozi a měří teplotu či vibrace, tedy shromažďují data, která lze analyzovat za pomoci počítačových algoritmů a umělé inteligence. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedl Alex Tepper ze společnosti Avitas Systems, start-upu GE pro tento druh podnikání. Firma se soustředí na ropný a plynárenský průmysl, dopravu a energetiku.

Avitas staví na kombinaci počítačové analýzy a umělé inteligence se znalostí průmyslových systémů. „Tato zařízení známe velmi dobře, takže jsme s to robotická zařízení programovat tak, abychom získali potřebnou informaci,“ uvedl Tepper. Tato zařízení podle něho člověka sice nenahradí, ale mohou prodloužit jeho dosah a snížit náklady. Další aspekt je ten, že řada odborných inspektorů se blíží důchodovému věku a o tuto práci má zájem jen hrstka mladých lidí, uzavřel Tepper.

GE není první společností, která v inspekci průmyslových zařízení kombinuje umělou inteligenci s roboty. V březnu zahájila několik projektů firma IBM se svým počítačem Watson. V jednom z nich je počítač propojen s kamerou sledující, zda elektronické komponenty na montážních linkách v Číně a Tchaj-wanu nemají defekty. Jiné projekty pracují s akustickými senzory nebo drony detekujícími závady na elektrickém vedení. Společnost IBM a její partner ABB Ltd, švédsko-švýcarský konglomerát, kombinují vizuální kontrolu s roboty ABB. Bret Greenstein ze společnosti IBM tuto oblast označil za „žhavou“, hodnotu trhu však definovat odmítl.

–čtk–