Europoslanci zamítli kontroverzní návrh změny pravidel o autorských právech. Pokračovat se bude v září

Poslanci ve dnes zamítli návrh mandátu Evropského parlamentu na jednání s Radou ministrů EU o konečném znění legislativního návrhu, jehož cílem je přizpůsobit autorské právo digitálnímu věku. Proto navrhovaným změnám brojí především digitální giganti jako Facebook, Google a Twitter. Nelíbí se ani některým českým europoslancům. Například Pavlu Teličkovi.

Návrh jednacího mandátu, který 20. června schválil Výbor EP pro právní záležitosti (JURI), poslanci zamítli poměrem hlasů 278 (pro): 318 (proti): 31 (zdrželo se hlasování). Parlament tak bude o přesném znění své pozice diskutovat a hlasovat během zářijového plenárního zasedání ve Štrasburku.

Místopředseda EP Pavel Telička (ALDE) k tomu na twitteru uvedl: „Evropský parlament dnes odmítl předkládaný návrh směrnice o autorských právech. To je dobrá zpráva! V září tak budeme mít prostor pro pozměňovací návrh, který se chystám spolu s dalšími poslanci vytvořit a jehož cílem bude větší vyváženost.“

Zpravodaj Axel Voss (EPP, DE) po hlasování prohlásil, že lituje, že většina poslanců nepodpořila pozici, kterou jsme on a Výbor pro právní záležitosti podporovali. „To je však součástí demokratického procesu. K otázce copyrightu se tak vrátíme v září, abychom ji opět posoudili, pokusili se zohlednit obavy lidí a zároveň aktualizovali pravidla autorského práva tak, aby odpovídala modernímu digitálnímu prostředí,“ řekl Axel Voss.

-chl-