EU zavádí finanční regulace, ke kterým vyzvala skupina G20

Politici na setkání skupiny G20. Zleva japonský premiér Šinzó Abe, americký prezident Donald Trump, německá kancléřka Angela Merkelová, kanadský premiér Justin Trudeau a jihokorejský prezident Mun Če-in. Zdroj fotografie: g20.org

Evropská unie chce předejít dalším bankovním krizím, a proto připravuje nové právní předpisy. Europoslanci a ministři členských států společně sepsali například směrnici, která upřesňuje hierarchii věřitelů v insolvenčním řízení. Další regulace však nepřímo přicházejí z jiné nadnárodní úrovně, Evropská unie v těchto případech spíše “implementuje” důkladnější standardy tak, jak žádá skupina největších světových ekonomik G20.

„Snižování rizik v bankovní unii má zásadní význam pro předcházení novým krizím. Jde o nezbytný předpoklad pro reformu eurozóny,“ obhajuje chystané právní akty Toomas Tõniste, estonský ministr financí. Nejmenší pobaltský stát do konce letošního roku předsedá Radě EU (schůzkám národních ministrů). Vyjednavači slibují „právní jistotu pro účastníky trhu” a harmonizaci našich předpisů “s novými obezřetnostními standardy dohodnutými na mezinárodní úrovni.“

Následující směrnici a regulaci spolu předjednaly Rada EU a Evropský parlament. Vyjednavači očekávají, že texty snadno projdou oficiálním hlasováním.

Směrnice o pořadí nezajištěných dluhových nástrojů

Již nyní účinkuje směrnice 2014/59/EU, o ozdravných postupech a řešení krize bank, kde najdeme i článek 108: “Postavení vkladů v hierarchii stanovené pro případy úpadku”. Při insolvenčním řízení mají nepojištěné vklady nad 100 000 eur nižší prioritu, například oproti pojištěným vkladům fyzických osob, malých a středních podniků.

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací

Petr Woff