EU mění rozpočet, 158 miliard Kč půjde na zvládání migrace a růst

Migrace, zdroj: pixabay.com

Rada Evropské unie, tedy ministři členských států, schválila změny v dlouhodobém rozpočtu EU. Stoupnou výdaje především na řešení migrační krize, jejích příčin, bezpečnost a posílení vnějších hranic. Zhruba poloviční finanční injekce má podpořit růst a zaměstnanost. Dohromady jde o částku přesahující 6 miliard euro, tedy zhruba 158 miliard Kč a víceletý rozpočet končící rokem 2020.

„Každý si uvědomujeme výzvy dneška, mezi které samozřejmě patří migrační vlna, nestálá geopolitická situace vně evropských hranic, nutnost více investovat do vlastní bezpečnosti, ochrana před hrozbami terorismu i extremismu uvnitř EU28,“ jmenuje dlouhodobé rozpočtové priority europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE).

Levicový tábor doplňuje svoje preference: “Migrace představuje jeden, nikoliv jediný problém. Zhruba 20 milionů Evropanů je postižených nezaměstnaností, zejména mladí lidé v jižní Evropě. Nemůžeme si dovolit přijít o celou generaci, ať už se nachází v jakékoli evropské zemi,” říká europoslanec Pavel Poc (ČSSD, S&D).

Bezpečnost, zaměstnanost, neočekávané krize

Rada národních ministrů nyní oznámila, že unie reviduje víceletý finanční rámec (multi-annual financial framework – MFF) pro roky 2014 až 2020. Více peněz věnuje právě na řešení migrační krize, podporu nových pracovních míst, ale taky zvětší svoji kapacitu pro hašení neočekávaných problémů. Jde o sumu přesahující 6 miliard euro, zhruba 1,2 % celkového unijního rozpočtu na zbývající část zmíněného finančního rámce. Konkrétně přidá následující částky:

Celý text je přístupný předplatitelům Legislativního monitoru.

Přihlásit se Registrovat se Více informací

Petr Woff