Dun & Bradstreet snížila rating Polska

Další agentura snížila rating Polska. Kvůli obavám z oslabování právního státu.

Dun & Bradstreet, vedoucí globální poskytovatel ekonomických informací, a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, snížil rating Polska v kategorii mírného rizika návratnosti investice o jeden stupeň z DB3a na DB3b. Důvodem jsou obavy z oslabování právního státu.

Dun & Bradstreet (D&B) snížila indikátor rizikovosti Polska v rámci kategorie mírného rizika návratnosti investice z DB3a na DB3b při zhoršeném výhledu. „Z hlediska rizika země je nedávný vývoj znepokojující, a nelze vyloučit další oslabování právního státu. Vážně ohrožena by mohla být nezávislost soudního systému. Vymáhání pohledávek vůči polskému státu nebo polským společnostem, které jsou dobře nepojeny na novou vládu, by se mohla ještě víc zkomplikovat,“ uvádí se v analytické zprávě Dun & Bradstreet.

D&B Indikátor rizikovosti zemí poskytuje mezinárodní komparativní hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Tento kompozitní index je výsledkem důkladné analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

Mezi země, které mají nejvyšší rating patří Německo (DB1d). Česká republika je s ratingem DB2d na stejné úrovni jako Slovensko. Rating v pásmu DB2 znamená, že daná země skýtá nízké riziko návratnosti investic, DB1 potom představuje nejnižší riziko. Je zajímavé, že v pásmu DB2 je hodnocena také Velká Británie (DB2a) nebo Rakousko (DB2c).

-usi-, Bisnode tisková zpráva