Dnes začala XXI. celostátní finanční konference Svazu měst a obcí. Na úvod vystoupil premiér Andrej Babiš

Zahájení XXI. finanční konference Svazu měst a obcí 6. prosince 2018. Foto: Michal Ožuch, Ekonomický deník

V pražském Clarion Congress hotelu dnes začala XXI. celostátní finanční konference Svazu města obcí. Předseda svazu František Lukl na úvod požádal vládní představitele o více prostoru. Andrej Babiš vidí za bytovou krizí pochybení jednotlivých měst a obcí. Do zítřka přijdou na přetřes i témata financování územně-správních celků, či kontroly veřejné správy.

Dnes začala v pražském Clarion Congress hotelu XXI. celostátní finanční konference Svazu měst a obcí za účasti tří stovek starostů a zastupitelů obcí. Mezi hosty na finanční konferenci vystoupí mimo jiné předseda vlády Andrej Babiš ministryně financí Alena Schillerová. Konferenci uvedl předseda a starosta Kyjova František Lukl, který všechny účastníky na konferenci přivítal. „Jestli si máte z této konference něco odnést, nechte nás prosím dýchat,“ řekl František Lukl směrem k zástupcům vlády v reakci na finančně nákladnou administrativu, kterou jsou obce zavaleny.

Předseda svazu měst a obcí na začátek kritizoval stát za laxní přístup k financování služeb České pošty na území především malých obcí, kde jsou pobočky České pošty převáděny na poštu partner. Zmínil i vylidňování českého venkova, na což bude nutné hledat vhodná řešení.

„Osobně vnímám Svaz měst a obcí jako významné instituce, protože přece jen jde o společné zájmy, které obce a města mají,“ prohlásil na úvod pražský primátor Zdeněk Hřib a jako priority, kterými by se města měla zabývat uvedl stavební rozvoj měst a vyvedení nákladní dopravy mimo města. Františku Luklovi se nelíbí, že města a obce nemohou o spoustě důležitých projektech rozhodovat sami, ale musí se řídit specifickými dotačními programy vypsanými pro daný rok. Důležitou věcí, kterou pražský primátor zmínil je i současná bytová krize a sní související výstavba nových bytů.

Oproti loňským ročníkům nabídne konference interaktivní diskuzní panely, kde bude mimo jiné jejich tématem problematika kohezní politiky a diskuze o rozsahu a efektivitě veřejnoprávních kontrol. Pozornost jistě bude budit i diskuze o finanční autonomii měst a obcí.

„V koutku duše jsem doufal, že nás pan předseda pochválí, ale nepochválil. Tak se pochválíme sami, máme jeden z nejlepších veřejných rozpočtů v Evropě,“ prohlásil v úvodu svého projevu premiér Andrej Babiš a dále pokračoval ve výčtu věcí, které se vládě ve vztahu k veřejným rozpočtům zadařily. Předsedovi Luklovi slíbil, že je nechají dýchat. Důvodem, proč nejsou byty, je podle premiéra to, že se nestaví a jsou to právě starostové, kteří za to jsou zodpovědní, ale zmínil i nutnost nového stavebního zákona.

Michal Ožuch