Další „malá domů“ pro šéfa Lesů ČR? Firma v níž šéfuje jeho bratr má zakázky za stamiliony

Les. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Více než 818 milionů korun dostane za své služby pro Lesy ČR firma Kloboucká lesní. Jejím prokuristou je bratr generálního ředitele Lesů ČR.

Tendry za téměř miliardu korun vyhrála ve výběrových řízeních organizovaných státním podnikem Lesy ČR společnost Kloboucká lesní. Jejím prokuristou (zastupuje jednatele ve všech právních úkonech – pozn. red.) je bratr generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda – Luděk.

Daniel Szórád byl ministrem zemědělství Marianem Jurečkou jmenován do čela jednoho z největších státních podniků – Lesů ČR v dubnu roku 2014. Luděk Szórád, bratr generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, nejdříve podnikal jako živnostník v lesnickém oboru od roku 2006. V prosinci 2015 se stal prokuristou společnosti Kloboucká lesní a o necelé dva měsíce svou živnost pozastavil. Jím zastupované společnosti se totiž začalo velmi dařit. Vyhrála šest tendrů s účinností smluv od 1. 1. 2016 v celkové hodnotě 440.106.684 Kč bez DPH. Přitom do té doby firma získala zakázky za cca 254 milionů.

Většina smluv byla podepsána před oficiálním zapsáním Luďka Szóráda prokuristou společnosti, který těsně po jejich podpisu nastoupil na místo šéfa společnosti se zajištěnými lesnickými zakázkami na několik let dopředu. Příbuzenská vazba s generálním ředitelem státních lesů je přitom naprosto jasná. Ostatně – není to první případ podobného ražení. V roce 2015 server Hlídací pes jen osm dní před zapsáním Luďka Szóráda coby prokuristy Kloboucké lesní napsal, že Szórád zaměstnává na generálním ředitelství lesů svoji manželku jako grafičku marketingového oddělení. Více si můžete přečíst zde.

Není bez zajímavosti, že některé zakázky Kloboucká lesní vyhrála, aniž by nabídla nejnižší nabídkovou cenu. Někde skončila na druhém místě, někde na čtvrtém a v jednom případě se dokonce stala „skokanem“ a vyhrála s šestou nejnižší nabídkovou cenou.

Přehled zakázek Lesů ČR pro Klobouckou lesní. Od roku 2015. Údaj v posledním sloupci udává, kolikátá nejnižší byla cena nabídnutá Klobouckou lesní.

Kloboucká lesní

 

 

 

 

 

V dalším období (po nástupu Luďka Szóráda) pak firma vyhrála tendry za dalších 124.393.201 korun. Vyplývá to z informací získaných přímo z centrály Lesů České republiky.

Jiří Reichl