Barclays ruší místa v Asii

Škrty v síti poboček věhlasné banky se dotknou i míst považovaných za oázy investičního bankovnictví jako je třeba Jižní Korea nebo Singapur.

Britská banka se rozhodla zrušit celkem asi padesát poboček určených pro investiční bankovnictví a poradenství nejen v Jižní Koreji a Singapuru, ale také na Tchajwanu, píše s odkazem na dobře informované interní zdroje Business Insider. Podle zdroje je rušení investičních poboček důsledkem reorganizací banky, ale také odrazem přiškrcení ekonomického vývoje v oblasti jihovýchodní a jihozápadní Asie.

Zavírání poboček se dotkne dokonce i Indie, která představuje jednu z nejmohutnějších a nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

Podle Jese Staleyho, který ve struktuře Barclays zastává vedle pozice CEO také místo šéfa asijských operací, se banka, která je mimochodem třeba dlouholetým hlavním partnerem superbohaté ostrovní fotbalové Premier League, chce “držet blíž míst, která jsou klíčová pro další směřování globální ekonomiky.”

Pokud takovýmito místy v Asii není Jižní Korea, Hong Kong, Singapur či Tchajwan s Indií, zbývá už jenom málo míst, kde by Barclays mohla dělat investiční byznys. Prakticky vzato zbývají jen dvě: Čína a Japonsko.

Právě sem by se mělo investiční bankovnictví Barclays zaměřit; další kanceláře ponesou hlavní tíhu reorganizace Barclays – a ta není nevýznamná. Banka chce v následujících třech letech propustit zhruba 14 procent ze svých devatenácti tisíc zaměstnanců.

Propouštění v Barclays je součástí vlny, která odstartovala v roce 2007 a stále nepolevuje. Velké banky v Evropě a Spojených státech v letošním roce ohlásily zrušení téměř 100 tisíc pracovních míst. Podle informací Business Insideru v prvním čtvrtletí tohoto roku ohlásí další propouštění také francouzská banka BNP Paribas.

Barclays musí navíc stále ještě zaplatit pokutu v přepočtu 2,8 miliardy korun za zjednodušení kontrolních procesů při transakcích v letech 2011 a 2012 sjednaných pro skupinu majetných klientů. Místo aby důkladně prověřila politicky exponované osoby, jak byla povinna, naopak své standardní procedury urychlila.

-of-