Babiš chce ministerstvo veřejného financování

Předsednický stůl na XV. sněmu Svazu měst a obcí. foto: redakce

Andrej Babiš chce do budoucna vytvořit ministerstvo veřejného financování. Prohlásil to na XV. sněmu Svazu měst a obcí v Plzni.

S vizí, aby vzniklo „resort veřejného financování“ u nějž by představitelé měst a obcí žádali o finance na veškeré projekty, které starostové s jejich týmy plánují.

 

 „Nebudeme chystat nic nového, předěláme MMR a ještě snížíme počet úředníků,“ řekl Babiš.

„Chci, aby měli obce a města své ministerstvo, aby jste to měli jednoduché, když budete potřebovat cokoliv od chodníků přes sport atd., tak abyste mohli žádat na jednom místě. To by vám usnadnilo život. Dnes je 17 ministerstev, složitý kompetenční zákon a stává se, že vedení  měst a obcí ani neví, kde všude ty peníze leží a kde můžou žádat,“ řekl před zaplněným sálem ministr financí Andrej Babiš. Na tiskové konferenci pak doplnil, že chce přetransformovat stávající ministerstvo pro místní rozvoj. „Nebudeme chystat nic nového, předěláme MMR a ještě snížíme počet úředníků,“ řekl Babiš s tím, že to bude jeden z bodů volebního programu hnutí ANO.

Na úvod svého vystoupení žertoval o tom, že je to asi jeho poslední projev ve funkci ministra financí. „Sobotka tlačí na to, abych vypadl co nejdříve, zatímco Valachová tam může zůstat do konce května. To ale nevadí, myslím si, že se ještě uvidíme a doufám, že se budeme vídat více, než dosud. Myslím, že jsme udělali spoustu dobré práce, která je vidět. Daňová kobra, kontrolní hlášení apod. Mrzí mne, že politici teď haní práci Finanční správy. Skončili jsme loni druzí za Lucemburskem ve výběru daní apod. podle Eurostatu a to je asi někomu trnem v oku,“ prohlásil dosluhující ministr financí.

Jiří Reichl