Armádní kouzelníci ze Záběhlic. Firma z pražské vily získala na obraně kontrakty za víc, než půl miliardy

Vládní speciál A 319 CJ v pražských Kbelích na 24. základně dopravního letectva Armády ČR. Zdroj: http://www.airliners.net/photo/Czech-Republic--/Airbus-A319-115X-CJ/1399085/L/ Autor: Gleb Osokin

Zakázky za víc jak půl miliardy korun získala na ministerstvu obrany malá pražská společnost s ručením omezeným Glomex MS, která patří podnikateli Štěpánu Odvodymu. Dostala se například k obří zakázce na opravu letounů Airbus, aniž by ale vlastnila opravárenské haly. Pracuje v ní bývalý zaměstnanec ministerstva obrany, který se v minulosti podílel na uzavření několika smluv s Glomexem.

Ještě v roce 2014 stála v Pomněnkové ulici v pražských Záběhlicích oprýskaná vila, dnes nepřehlédnete dokonalý šedý dům s betonovým plotem. Ve vile sídlí firma Glomex MS, která před tím sídlila v podobné destinaci na Praze 4 a skoro 10 let v činžáku na pražském Žižkově. Nenápadné „eseróčko“ se zabývá obchodem s vojenským materiálem. A přestože nemá podle dat ze Statistického úřadu ani 25 zaměstnanců podle Hlídače smluv získala na ministerstvu obrany v posledních letech zakázky za více jak půl miliardy korun.

Sídlo firmy Glomex vypadalo do roku 2014 podle serveru google maps takto:

Sídlo společnosti Glomex. V Praze. Takto dům vypadal do roku 2014. Zdroj: Google Maps

Mapovací vůz portálu Mapy.cz pak v červenci loňského roku zachytil stejnou adresu v nové podobě:

Snímkovací vozidlo serveru Mapy.cz zachytilo stejnou adresu 16. 7. 2017 v novém kabátě. Zdroj: Mapy.cz

 

U některých kontraktů za společnost Glomex MS vystupuje František Karel, bývalý úředník ministerstva obrany. Jiné smlouvy s Glomexem podepsal ještě jako úředník ministerstva obrany, například na zástavbu výbavy pro lékařské transporty MEDEVAC do letounů Airbus za více jak 16 milionů korun.

Titulní strana smlouvy na vestavbu MEDEVA do armádních letounů. Frantisek KAREL podepisuje se svým budoucím zaměstnavatelem za sekci vyzbrojování MO. zdroj: registr smluv

Na straně Glomex MS pak lze nalézt Karlovo angažmá při podpisu k dodatku k všeobecné podpoře letounu A 319-315. Hlídač smluv zmiňuje sice celkovou hodnotu smluv mezi ministerstvem obrany a Glomexem v celkové výši 1,4 miliardy korun, ale ve smlouvách je zřejmě započten dodatek ke smlouvě právě na servisní podporu Airbusů v ceně 585.579.748 korun.

Podle informací z ministerstva obrany byl nynější zaměstnanec Glomexu František Karel léta vojákem z povolání. „Po ukončení služebního poměru působil od roku 2004 jako zaměstnanec ministerstva obrany, od kterého odešel v lednu 2017 na vlastní žádost. Na ministerstvu obrany vystupoval s maximální profesionalitou,“ sdělil Ekonomickému deníku Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva.

Ministerstvo obrany podle Caletky zveřejňuje na profilu zadavatele nebo v registru smluv veškeré smlouvy. „Ing. Karel se jako řadový zaměstnanec ministerstva obrany podílel na některých smlouvách různou měrou. Konkrétní určení, na kterých smlouvách a jakou mírou se jmenovaný podílel, by muselo být předmětem zvláštního zpracování, které přesahuje informace běžně poskytované tiskovým oddělením. V současném období se Ing. František Karel zúčastňuje jednání na ministerstvu obrany jako zástupce společnosti Glomex,“ potvrdil zjištění Ekonomického deníku Jiří Caletka.

Vliv na zakázky?

Ekonomický deník se proto obrátil na společnost Glomex MS, aby k angažmá letitého ministerského úředníka v privátní sféře získal více informací. „Z důvodu ochrany osobních údajů v rámci GDPR vám nemůžeme zveřejňovat osobní informace o našich zaměstnancích. V obecné rovině můžeme říci, že se jedná o zaměstnance v důchodovém věku, který před nástupem do naší společnosti působil jako občanský zaměstnanec – referent na ministerstvu obrany. Od února 2017 se v rámci naší společnosti podílí na projektech v oblasti letecké techniky, a to nejen v České republice ale i v dalších pěti zemích, kde naše společnost působí,“ uvedl mediální zástupce Glomex MS Jiří Grund.

Když se Ekonomický deník dotázal, na jakých konkrétních kontraktech s ministerstvem obrany se tedy František Karel podílel, či podepsal, dostal odpověď, že oprávnění podepisovat zakázky se zákazníky má pouze statutární zástupce společnosti Glomex MS, nikoli jeho řadoví zaměstnanci. Což ale není úplně pravda. Ekonomickému deníku se podařilo nalézt smlouvy, kde firmu zastupuje bývalá zaměstnankyně Glomexu Eliška Tomsová. Ta dnes působí ve společnosti Ray Service. Mimochodem, tato společnost, která působí v elektrotechnickém, ale i zbrojním průmyslu je politickým sponzorem. Vyjma spolku Přátelé Miloše Zemana, kterému poslala půl milionu korun, darovala v posledních pěti letech přes šest milionů korun i Straně práv občanů. Účastnila se také misí prezidenta Zemana do Ruska a Číny.

Ale to jen na okraj k informacím Glomexu, vraťme se zpět k angažmá bývalého úředníka ministerstva obrany Františka Karla. Společnost Glomex nástup úředníka Karla do firmy a jeho podíl na kontrahování smluv s resortem obrany jako střet zájmů nevnímá. „V prvé řadě je třeba říci, že společnost Glomex MS jako jedna z mála českých firem má v rámci svých interních procesů implementován etický kodex dle standardů a ve spolupráci s Transparency International,“ tvrdí mediální zástupce firmy Jiří Grund. Hlavním smyslem kodexu podle něj je chovat se v rámci podnikatelských aktivit čestně a zabránit jakýmkoli snahám o korupční jednání. Všichni  zaměstnanci jsou prý pravidelně školeni a mají povinnost nahlašovat jakákoli podezření. „Nejsme si vědomi, že by měli naši zaměstnanci v minulosti vliv na vypsání, přidělení nebo řízení konkrétních zakázek ze strany ministerstva obrany, které následně společnost Glomex MS s resortem uzavřela,“ pokračuje Grund. Všechny zakázky prý společnost vyhrála v rámci otevřených výběrových řízení, do kterých se mohl přihlásit kdokoliv. „Zároveň podle zpráv z médií, v květnu tohoto roku zaměstnala jedna z největších českých zbrojařských firem čerstvě vysloužilého vlivného generála. Velkou americkou zbrojovku na českém trhu zastupuje pro změnu bývalý náčelník Generálního štábu. Jiný bývalý náčelník Generálního štábu začal krátce po konci svého angažmá v armádě pracovat pro jinou českou společnost a tak dále,“ rozptyluje možné podezření ze střetu zájmů mediální zástupce Glomexu Jiří Grund. Podle něj je celkem běžné, že firmy dodávající zbrojní materiál spolupracují s vysloužilými vojáky, policisty či civilními zaměstnanci, kteří dané problematice rozumí. „Jsou to odborníci s mnoha lety praxe. Je logické, že když o jejich služby přestane mít zájem stát, jsou pro soukromé firmy ceněnými odborníky,“ uzavírá Grund.

Agent StB

Glomex MS podniká podle Grunda v České republice a v zahraničí již dvě desítky let, přičemž objem realizovaných zakázek se pohybuje v posledních několika letech v řádech stovek milionů korun ročně. Prakticky 99 procent zakázek se týká obchodu s vojenským materiálem. Nicméně vzhledem k charakteristice a malé velikosti trhu v České republice působí společnost Glomex MS v celém středoevropském regionu. „Zaměřujeme se primárně na spolupráci se společnostmi produkující sofistikované zbrojní systémy, které na lokálních trzích zemí střední a východní Evropy potřebují kromě obchodního zastoupení zajistit i kvalitní servis a systémovou integraci s dalšími systémy zákazníka,“ pokračuje ve vysvětlení aktivit zbrojařské firmy mediální zástupce.

Faktickým vlastníkem společnosti Glomex MS je podle jejího vyjádření čtyřicetiletý bakalář Štěpán Odvody. Ten v letech 2010 a 2014 mimo jiné dvakrát kandidoval v komunálních volbách v Praze za TOP 09, mandát ale nezískal.

Ze struktury firmy se v lednu letošního roku vypsal, nyní eseróčko Glomex MS vlastní „akciovka“ Glomex Invest. Podle obchodního rejstříku vlastní Glomex Invest akcionáři po dvou stech akcií v hodnotě 10 tisíc korun. „Pokud máte na mysli na nedávnou změnu vlastnické struktury, respektive vytvoření holdingu firem, pouze to odráží realizaci naší firemní strategie a přípravu pro budoucí růst firmy v nových segmentech,“ uzavírá otázky na téma vlastnictví společnosti mediální zástupce Jiří Grund.

Společnost o sobě na svém webu tvrdí, že se prodejem vybavení pro speciální jednotky, letectvo a policii zabývá už od roku 1998. Jako první bylo ale založeno „eseróčko“ Glomex až v létě roku 2002. Vyjma nynějšího vlastníka Štěpána Odvodyho byl jeho jednatelem i jistý Martin Vyhnálek. V červnu 2016 se jednatelem také stává jistý Zdeněk Vyhnálek, Odvody jako jednatel vystoupil v roce 2010. Už v roce 2008 se Odvody spolu s Martinem Vyhnálkem stávají jednateli Glomex MS.

Bez zajímavosti není, že Zdeněk Vyhnálek byl před rokem 1989 spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Ta jej vedla jako důvěrníka a kandidáta tajné spolupráce s krycím jménem LED. V roce 1975 se pak stal podle údajů Archivu bezpečnostních složek stal jejím agentem. Jeho svazek byl skartován 19. listopadu 1990.

Záznam Zdeňka Vyhnálka z Archivu bezpečnostních složek ukazuje, že byl před rokem 1989 spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Ta jej vedla jako důvěrníka a kandidáta tajné spolupráce s krycím jménem LED. V roce 1975 se pak stal podle údajů Archivu bezpečnostních složek stal jejím agentem. Jeho svazek byl skartován 19. listopadu 1990. zdroj: www.abscr.cz

Při pátrání v Archivu bezpečnostních složek lze narazit i na dva Františky Karly. Oba spolupracovníky komunistické Vojenské kontrarozvědky. S ohledem na to, že společnost Glomex MS odmítla sdělit bližší podrobnosti o svém zaměstnanci a bývalém úředníkovi ministerstva obrany Františku Karlovi, nelze ověřit, zda se jedná o jednoho ze dvou jmenovaných informačních zdrojů vojenské kontrarozvědky.

Že je téma společnosti Glomex MS na ministerstvu obrany velice citlivé dosvědčuje i zájem Vojenského zpravodajství, poté co Ekonomický deník poslal na téma kontraktů s Glomexem otázky na tiskové oddělení. Nakonec i dotazy samotného mediálního zástupce firmy Jiřího Grunda k zaslaným otázkám na aktivity firmy: „Za jakým účelem nebo cílem jsou tyto informace sbírány? V jakém rozsahu, kde a v jaké souvislosti budou použity? Kdo si příslušnou problematiku objednal?“

Vysvětlení je jednoduché. Ekonomický deník na společnost Glomex MS narazil při prověřování tématu plánu vojenských letců vybudovat na českých letištích nová záchytná zařízení. Podobně se zajímá i o jiné firmy, u kterých při jejich velikosti a struktuře narazí na mimořádně vysoký obrat.

Jan Hrbáček